Cимптoми кoи yкaжyвaaт нa ocлaбeн имyнитeт и кaкo дa ce зajaкнe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Зајакнувањето на имунитетот е фраза што најчесто ја слушаме со смените на сезоните, но која во никој случај не треба да ја игнорираме.

Да се ​​има силен имунитет е од суштинско значење за секоја сезона, а современиот начин на живот честопати доведува до негово нарушување. Нормалниот имунитет го штити организмот од разни болести, инфекции и зарази. Поради сето ова, важно е да се обрне целосно внимание на имунитетниот систем со цел да се забележат отскокнувања на време.

– Како да препознаете ослабен имунитет?

Падот на имунитетот, според тоа, претставува неможност на организмот да се одбрани од одредена инфекција и токсините што го напаѓаат. Кога телото е ослабено, тој веќе нема способност да се бори против своите антитела со надворешни патогени, како што се вируси, бактерии и габи. Ова доведува до поизразена реакција на телото на инфекцијата и до потешко или невозможно надминување на болеста, што може да има катастрофален исход. Она по што прво ќе препознаете ослабен имунитет се чести и долги настинки и инфекции. Покрај тоа, други знаци на намален имунитет се постојана исцрпеност и замор, промени во кожата како што се херпес и егзема, бавно заздравување на раните, отечени лимфни јазли, чувство на студ.

– Како да се зајакне имунитетот?

Здравата исхрана е клучот за добар имунолошки систем. Експертите велат дека во зима е најдобро да се држите до медитеранската исхрана, која вклучува многу овошје и зеленчук, кромид, лук, риба со многу маснотии и цели зрна. Витамините Ц и Д се многу важни за нормално функционирање на организмот и се препорачува да се земаат како додатоци. Но, луѓето често забораваат дека, покрај здравата исхрана, за силен имунитет потребно е да се обрне внимание и на другите животни навики. Првенствено на спиење и физичка активност. Докажано е дека нормалното функционирање на телото бара седум до девет часа сон секоја вечер. Исто така, научно е докажано дека стресот ја намалува отпорноста на организмот, а еден од подобрите начини на кои можете да се справите со стресот е дефинитивно вежбање, односно физичка активност.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This