August 18, 2022, 11:09 pm

Cтoyнхeнџ мoжe дa гo изгyби cтaтycoт нa cвeтcкo кyлтypнo нacлeдcтвo

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Велика Британија ја поткопува својата глобална репутација за зачувување на своето историско наследство, предупредуваат културните институции. Стоунхенџ може да стане следното место по Ливерпул што ќе го изгуби статусот на светско наследство, објави Гардијан.

Организацијата за културно наследство на Обединетите нации предупреди дека познатиот круг од камен, ќе биде вклучен во нејзината „загрозена“ листа – знак дека може да биде лишен од статусот на светско наследство. Причината за ова е изградбата на тунел што ќе помине под Стоунхенџ.

Во ноември 2020 година, Велика Британија даде „зелено светло“ за изградба на тунел под Стоунхенџ вреден 1,7 милијарди фунти со цел да се отстрани главната блиска сообраќајница, што долго време ги попречуваше посетителите на паркот.

Контроверзниот план за изградба на тунел со четири ленти под тесниот автопат А303 во близина на Стоунхенџ е одобрен, и покрај силните приговори. Поддржувачите велат дека тунелот на автопатот ќе го олесни метежот и ќе го подобри искуството на посетителот. Противниците стравуваат од губење на античките артефакти кои сè уште се скриени под земја. Автопатот минува неверојатно близу до иконскиот камен круг и одамна е познат по сообраќајниот метеж и долгите доцнења.

Властите за културно наследство велат дека УНЕСКО исто така ќе ја расветли ситуацијата со другите 31 локалитет во Велика Британија, кои ги вклучуваат палатата на Вестминстер и градините Кју, откако Ливерпул стана третото место за скоро 50 години што е лишен од статусот на светско наследство.

Другите места што се очекуваат под поголема контрола на ООН вклучуваат Стоунхенџ, новите и старите градови на Единбург, Лондонската кула и рударските области околу Корнвол, а сето тоа предизвикува загриженост за контроверзните настани.

Крис Бленфорд, претседател на Светското наследство во Обединетото Кралство, се пожали дека има „мала владина свест“ за важноста на местата на УНЕСКО во земјата, кои се рангираат покрај светски познатите места како Таџ Махал и Пирамидите Гиза . Според него, финансирањето за одржување на некои од нив е критично мало, а министрите покажаа „голема неподготвеност да се искористи максимално од нашата понуда за светско наследство“.

УНЕСКО ја критикуваше британската влада за неуспехот да ги „исполни своите обврски“ за заштита на крајбрежјето на Викторија во Ливерпул и за „неповратната загуба“ на нејзината историска вредност.

Конвенцијата за светско наследство на УНЕСКО, во која е член Велика Британија, ги охрабрува владите да формираат национални фондации за да обезбедат насочено финансирање на нивните културни добра, но Велика Британија нема такво тело.

Наместо тоа, со повеќето места со светско наследство управуваат ограничени локални власти и нивното финансирање е намалено од 2010 година поради отстранување тела како што се агенциите за регионален развој. Со оглед на финансиските тензии, многу општини се под зголемен притисок да одобрат контроверзни настани што негативно влијаат на историската вредност на нивните културни вредности.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This