October 6, 2022, 9:14 pm

Cтyдиja: Eфeктивнocтa нa „Фajзep“ и „Moдepна“ вakцините ce нaмaлyвa нa 66 пpoцeнти пpoтив дeлтa-cojот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вакцинската заштита од тешки болести, хоспитализација и смрт останува висока, се вели во студијата.

Ефективноста на вакцините Фајзер и Модерна падна од 91 на 66 проценти откако делта сојот стана доминантен во Соединетите држави, покажуваат податоците објавени денеска од американските здравствени власти.

Податоците доаѓаат од студија спроведена на илјадници вработени во центри за нега и болници во шест американски држави, која ја испитува ефективноста на вакцините во реални услови.

Учесниците беа тестирани секоја недела за да утврдат дали има симптоми или асимптоматски знаци на болеста.

Речиси сите вработени добија Фајзер или Модерна.

Во периодот од декември 2020 година до април 2021 година, ефективноста на вакцините за спречување на инфекции била 91 проценти, според податоците објавени од Центрите за контрола и превенција на болести (CDC), главната федерална јавна здравствена агенција.

Меѓутоа, во неделите во кои делта сојот стана доминантен, кога повеќе од 50 проценти од заразените беа заразени со таа варијанта на вирусот, според анализите, ефективноста на вакцините се намали на 66 проценти.

Делта сојот доминантен во Соединетите држави

Авторите на студијата предупредуваат дека е можно ова намалување на ефикасноста да не е предизвикано само од делта сојот, туку и од фактот дека ефективноста на вакцината се намалува со текот на времето.

Како што е соопштено, иако податоците укажуваат на умерено намалување на ефикасноста на вакцините за КОВИД-19 во спречување на инфекцијата, вакцината останува ефикасна во две третини од случаите, што укажува дека вакцинацијата помага подолг временски период.

Податоците не прават разлика помеѓу ефикасноста на вакцините Модерна и Фајзер.

Падот на ефикасноста на вакцината по соединение на делта е пријавен во неколку студии, иако точните податоци се разликуваат.

Тоа е една од причините зошто здравствените власти објавија дека ќе започнат со вакцинација со третата доза од средината на септември, за сите возрасни Американци кои ја добиле втората доза пред осум месеци.

Заштитата на вакцините од тешки форми на болести, хоспитализација и смрт останува висока, соопштија властите.

Делта сојот на вирусот стана доминантен во САД на почетокот на јули и сега е одговорен за 98 проценти од инфекциите.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This