Автомобилизам

Заев следната недела ќе одлучи кога точно и официјално ќе поднесе оставka од премиерската функција

Поранешниот претседател на СДСМ и премиер во оставка, Зоран Заев, по денешното примопредавање на лидерската функција на новоизбраниот претедател Димитар Ковачевски, му посака успешно владење на партијата на неговиот наследник и победи на следните избори. Заев, во односна најавената оставка...

Поршeто на кpaлoт на кoкaинoт на аукциjа

„Поршето 911 карера 3.0“, кој му припаѓаше на кралот на кокаинот, Пабло Ескобар, ќе се продава на аукција. Автомобилот од 1974 година е уникатен, тој учествуваше во повеќе трки, а претходно го возеше и шампионот во Формула 1, Емерсон...

(Фото) Првиот електричен мерцедес дизајниран од Македонецот Славче Таневски – повод стогодишнината на “мерцедес-мајбах”

Новиот концепт на „мерцедес -мајбах EQS“, наскоро ќе стане дел од редовната понуда на марката именувана по Вилхелм Мајбах, конструктор на првиот мотор што беше наменет за вградување во автомобил. Компанијата „Дајмлер“ одлучи да го електрифицира и најчувствителниот и најтрадиционален...

Дaли вo лeтo e пoдoбpo дa ce вoзи co клима или co cпyштeни пpoзopци?

Како може да се заштеди повеќе гориво? Вечна дилема на возачите во лето е дали се штеди повеќе гориво со возење со отворени прозорци или со вклучена клима кога надвор се пеколни температурите? Потрошувачката на гориво зависи и од моделот на...

BMW i4 го носи и првиот електричен автомобил со М потпис

BMW официјално го претстави електричното „гран купе“ i4, нов модел со кој германскиот производител им дава алтернатива на своите купувачи кои сакаат нови предизвици во средната класа. Со просторот и комфорот кој го обезбедува во кабината, i4 може да привлече...

Пpистигнa чeтвpтaтa гeнepaциja нa Škoda Fabia

Чекањето се исплатеше, затоа што Fabia ќе ја продолжи пазарната битка со нови адути. Пред сé со MQB платформата, истата онаа која ја имаат Polo и Ibiza. Нејзиното користење ѝ донесе значително поголеми димензии – должината е зголемена за...

Lexus ES: Ново одело за Јапонскиот самурај

После три години на пазарот, актуелната седма генерација на Lexus ES помина низ рестилизација. Промените главно се во насока на унапредување на динамиката, естетски малку механички. Така овој пет метри долг седан за новата продажна сезона доби би-ЛЕД предни...

Nissan X-trail: Покрај новиот дизајн, сега и со електричен погон

После Juke и Qashqai, Nissan ја претстави и новата генерација на X-Trail. На дизајнерско поле не донесува некои изненадувања, бидејќи неговата американска верзија Rogue е присутна на пазарот од лани. Но од неа сепак многу се разликува во хибридната...

Слеп човек ќе вози тркачки автомобил со над 322 км/час (ВИДЕО)

Ден Паркер е цврсто решен да влезе во Гинисовата книга на рекорди.Неговата цел е добро позната, а тоа е да го собори рекордот во категоријата „најбрзо возење со врзани очи“. Овој рекорд бара одредена доза на храброст, па дури...

Hoвиoт Јееp Compass: Скpoeн зa евpoпсkитe пaзapи

Првата генерација на компактниот кросовер Compass е лансирана во 2017 година. За овој релативно краток временски период покажа дека за него има место на стариот континент. Тоа е причината зошто лани немаше негов рестајлинг, туку направена е потполно нова...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img