Автомобилизам

(Фото)BMW М3 и М4: Бaвapцитe пoстaвyвaaт нoв пpeдизвик зa Audi и Mercedes-Benz

Премиерата на двете перформансни изведби е во знакот на двојството. Седанот М3 изгледа покомпактен, компресиран и побрутален, додека М4 е поелегантно пропорционален како купе. Секоја каросерија има две изведби. М3 има 480 коњи додека M3 Competition е напумпана на...

Произведен е последниот Ford Mustang Bullitt

Веројатно да не постои љубител на американските автомобили кој не го гледал култниот филм Bullitt од 1968-ма година каде легендарниот Стив Меквин (Франк Булит) го вози тогашниот темно зелен Ford Mustang GT Fastback. Користејќи ја големата популарност на филмот, Ford...

BMW M5 CS:Кралот на седаните со лимитирана изведба

Значително полесна, со поостар звук и засилен изглед, изведбата СЅ јасно се дистанцира од обичниот М5, но исто така чини значително повеќе, околу 180.000 евра. Засилена на 635 коњи ги користи сите бенефити на погонот на сите тркала и...

Bentley го надгради луксузниот теренец; Bentayga од сега и во хибридна верзија

Bentley го направи следниот чекор кон патот кон одржлива иднина со лансирањето на новиот Bentayga Hybrid, единствениот електрифициран вистински луксузен теренец во светот, и модел за кој производителот предвидува дека ќе стане најпродаваниот член на новото Bentayga семејство. По...

Лeгeндapнaтa „Hивa“:Oбjaвeнo нoвo имe и цeни зa двe вepзии oд пoзнaтиoт Pyски тeрeнeц

„Лада“ почна да продава две верзии од моделот „Нива“, класична и нова верзија што порано ја продаваше под брендот на „Шевролет“. Додека модерната верзија уште од порано го доби името „Нива Травел“ класичната „Нива“ сега исто има ново име,...

Bentley со рачно изработениот Bacalar; кабриолет изведен во само 12 примероци

Со завршувањето на првиот примерок Bentley во само десет дена ни прикажува втора фасцинантна изведба под знакот на магичната бројка 12. Толку примероци ќе бидат изработени за веќе познати купувачи кои бараната сума веќе ја префрлиле на сметката во...

Се споиjа автомобилските гиганти Фијат Крајслер со Пежо-Ситроен-Опел

Акционерите на Фијат Крајслер (ФЦА) денеска изгласаа спојување со француската групација Пежо-Ситроен-Опел (ПСА), со што е создадена четвртата по големина автомобилска компанија во светот. Новата компанија ќе се вика Стелантис. Извршниот директор на ПСА Пежо, Карлос Таварес и претседателот на...

Ламборгини SC20; Неверојатен и уникатен уличен болид

За последниот производ годинава Squadra Corse и Centro Stile ги здружија силите за да задоволат нарачка на муштерија кој беше вклучен во проектот уште од првиот цртеж. Двете одделениа на ”бесниот бик” тесно соработуваа и работеа да се направи...

Новиот модел на Тоyota; Mirai, се придвижува благодаpeниe нa водорoд

Новата генерација Mirai дебитираше на пазарот, но како да се чекаше последниот момент за да се каже нешто повеќе за неа. Веднаш е воочлив опсегот од 650 километри кој се должи на сериозни инженерски проекции. Благодарение на целосно редизајнираниот...

(Видео) Маск пpими нaгpaдa вo Берлин: Bели дeкa нacкopo пoвeќeтo aвтoмoбили ќe вoзaт aвтoнoмнo

Американскиот претприемач Илон Маск во Берлин изјави дека верува дека за десет години повеќето автомобили ќе возат независно. „Ќе станува сè поретко некој да го вози сопствениот автомобил“, рече основачот на производителот на автомобили „Тесла“, Илон Маск, кој денеска беше...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img