Автомобилизам

Maybach S-Class:Максимум во секој аспект

Кога се зборува за Mercedes-Maybach S-Class тогаш тоа се прави со посебен респект. Англиските мајстори за луксузни лимузини се под вистински удар бидејќи пристигна најсофистираниот Mercedes направен да даде максимум во секој аспект. Секако сега е особено погоден и...

Toyota Yaris GR: Јапонска џебна ракета

Во време кога повеќето производители или ги укинуваат или ги електрифицираат лутите верзии на своите модели, во Toyota се одлучија за сосема поинаков потег. Тоа можеби зачудува бидејќи Toyota е лидер во зелените технологии а од друга страна протежира...

Ниcкoтo eceнcкo coнцe e oпacнo зa вoзaчитe

Со доаѓањето на есента доаѓа и ниското сонце, а тоа е многу опасно на патот. Затоа се препорачува возење со поголема перспектива, кревање на позицијата на седење и носење на очила за сонце. Не сте ни свесни дека во...

Тајното оружје на Bugatti- Повторно уништувач на рекорди?

Пред само неколку недели видовме како SSC Тuatara направи Гинисов рекорд од 532 километри на час. Bugatti не одолеаа да не го покажат нивното тајно оружје во потрага по најбрз хипер автомобил. А како, кога се на постојан удар на...

Volkswagen Golf R- осма генерација на жешкиот хечбек

Volkswagen Golf ја доби осмата верзија од R- линијата на ниво на опременост. Инжењерите од Volkswagen се погрижија оваа верзија да ја направат вистински конкурент на останатите таканаречени „жешки хечбек“ модели, како Audi RS3 и Мercedes A45 AMG. Новиот модел го...

(Фото) Porsche 911 доби освежување за 2021 година

Porsche го освежија моделот 911 со нови детали и подобрување на стандардниот боксер мотор. Новиот модел има 40 коњски сили повеќе, и изгледа беспрекорно.     Секоја генерација станува поим за квалитет и брзина од кои другите производители на автомобили земаат пример.    

(Видео) Познатиот автомобил го менува логото по четвртина век

Познатата автомобилска марка „Киа“, по повеќе од четвртина век го менува своето лого, познатиот овален знак на јужнокорејскиот гигант „Хјундаи-Киа“. Новото лого ќе се појави на моделите на оваа компанија од 2021 година, изјави новиот извршен директор на „Киa“, Хо...

Дојде време: Кaкo дa гo пoдгoтвимe aвтoмoбилoт пpeд зимaтa?

Зимата создава големи предизвици за превозните средства. За да бидат пресретнати на ниво е многу важна претходната добра подготовка. Кои се важните проблеми кај неа, кои треба да се надминат најдобро знаат експертите. На пример, опасни „полетувања“ на слепо...

(Видео) SSC Tuatara, официјално најбрзиот автомобил во светот

SSC North America, Првата американска компанија за хипер-автомобили, ја превзема титулата за „Најбрзо возило во сериска продукција“, овој пат со моделот Tuatara; автомобил со 1,750 коњски сили. Со светски познатиот тркачки возач Оливер Веб, кршењето на рекордот се случи во...

(Фото)Нoвиoт Hummer EV, Амepикaнски дизaјн сo нoва технoлoгија

GMC го покажа своето најново електрично возило, моделот Hummer EV. Инжењерите од Детроит го освежија познатото воено возило со нова технологија, и наместо стариот мотор на GMC кој што во верзијата H1 и H2 се сметаа за огромни потрошувачи и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img