Дали НАТО ќе предизвика „климатска вojна“?

Додека Вашингтон верува дека Русија го „издала светот“ ставајќи вето на резолуцијата на ОН која ги претставува климатските промени како закана за меѓународниот мир, руските експерти и политичари велат дека со климата треба да се занимаваат научниците, а не...

Анализа: Новата Доктрина на ВМРО-ДПМНЕ – Главни поенти

На последниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, 17ти по ред, што пак симболизира континуитет од 1893 и Солунскиот конгрес, партијата објави нова доктрина на организациско дејствување. . Обемниот документ од 10.000 зборови е поделен во три категории, односно „Темелни вредности“, „Основни цели...

Патот на opyжjeто од Балканот до Блискиот Исток

Ширум светот, поточно од Источна Европа и на Балканот, Пентагон купил оружје во вредност од 2,8 милијарди долари за „лошите момци“ од Блискиот Исток. Најголем дел од оружјето завршува во рацете на терористичките групи. Денешните терористички групи се обединети...

Судот пишмaнaџиja, но ќе има ли ocлoбoдитeлнa во „Topтypa“?

Обвинителството не успеало во доказната постапка да презентира доволно докази со кои ќе се докаже дека во случајот „Тортура“ поради приведувањето на Љубе Бошкоски биле прекршени основните човекови права и слободи, но и дека било исполнето битието на делото. Поради...

Чии тронови се kлaтaт од kaтиљ ферманот на Бајден?

Кој ќе биде на црната листа, дали опозицијата ќе се најде на катиљ ферманот на американската администрација поради противењето на Преспанскиот договор, до чаршиски муабети кои се претставуваат како факти се само дел од какафонијата која ја предизвика извршната...

(Фото) Македонија не е на распродажба: Блокади во Скопје, Штип, Битола, Кавадарц, Велес, Кочани, Струмица, Прилеп, Кичево и Охрид

Граѓаните од дест градови во Македонија се кренаа на нозе против распродажбата на државните и национални интереси од страна на премиерот Заев, но и Бучковски кој е на функција специјален преговарач со Бугарија. На барикадите, Штип, Македонија не е...

Асиметрични договори потпишуваат само по војна поразени држави, како и Македонија

Тајни преговори, предавство на Македонскиот народ, укинување на Македонската држава - ова е реториката која опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја користи во последните неколку дена, откако нивниот лидер Христијан Мицкоски на уреднички брифинг обзнани дека во моментот во Бугарија Владо Бучковски...

Cвecни ли сме за oпacнocтa која се нaдвиcнyвa над Бaлkaнoт, и зошто Заев зборува за вojнa?

Македонскиот екс-амбасадор и колумнист на Инфомакс, Ристо Никовски, го коментираше интервјуто на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев во кое тој за прв пат јавно зборуваше за реалноста која ние пред очите, а тоа е постоењето на идејата за...

Бојко не шитна за ефтини пари, а сметката му ја остави на Заев

Од денешен аспект, Европската перспектива на Македонија изгледа подалечна од било кога досега, а главниот причинител на ваквата состојба по се изгледа дека е домашното несогласување околу дневнополитичките препирки помеѓу двата најголеми политички фактори, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, кои не...

Медиумски магариња, тренирани на „Коњски скокови“

Македонија била мета на разузнавачка акција која имала за цел да ја дестабилизира државата и да го врати Никола Груевски како слободен човек. Истата акција на неимеуваната разузнавачка служба работела и на откривање на афери поврзани со власта со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img