March 28, 2023, 12:52 pm

ВЕСЛИ КЛАРК ПОВТОРНО ЗА БАЛКАНОТ: На Балканот му се заканува криза, ЕУ и САД инертни, Русите…

Бившиот командант на НАТО Весли Кларк, во текст за „Вашингтон пост“ пишува дека Балканот одново би можел да стане кризно подрачји, поради што САД и ЕУ мораат итно да делуваат Својот текст во „Вашингтон пост“ Кларк го започнува со потсетување...

АНАЛИЗА: Ќе се претвори ли вербалната војна помеѓу Русија и САД во вистинска!

Прашањето над сите прашања на денешницата се како ќе заврши натрупувањето на НАТО војска околу Русија - ќе оди ли таа алијанса кон вооружен судир или преку ѕвецкањето со оружје ќе го замени со разговори. Запад има намера понатму...

АНАЛИЗА НА ЛЕОНИД САВИН: Македонија во длабока криза – се поблиску до распад!

Македонија е во нова политичка криза. На последните избори во декември 2016 г. албанските партии добиа 20 од 120 места во македонскиот парламент, и Албанците станаа главен адут во изборот на новата влада (ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски доби 51 место,...

ФРАНЦУСКИ ИСТОРИЧАР И ГЕОПОЛИТИЧАР: За 10 години православна федерација на Балканот во која влегува и Македонија!

Француски историчар и геополитичар говорејќи за фактот дека Европската унија ја фаворизира Приштина во дијалогот со Белград и посакува промена на границите, а во новоформирани заедница, според нивното мислење, би биле и Република Српска и Македонија. "Западот никогаш не сакаше...

ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА СЕ СПРОВЕДУВА СО ПОЛНА ПАРЕА: Македонците на колена, Албанците тријат раце

Одбивањето на претседателот на Република Македонија да го потпише законот со кој се албанскиот јазик се изедначува со македонскиот, затоа што смета дека тоа ќе ја поткопа унитарноста на државата, е сигурен начин за предвремени парламентарни избори. Контроверзите околу тоа...

„ТИРАНИЈА НА МАЛЦИНСТВОТО“: Професорот Апасиев од „Левица“ со објаснување за начинот Претседателот да го блокира законот за двојазичност

Ако се држиме само до правните аспекти на носењето на Законот за употреба на јазиците, недозволиво и правно невозможно е со т.н. обичен закон да се уредува правна материја за чие регулирање e потребно минимум квалификувано мнозинство гласови по...

ПРАТЕНИЦИТЕ СИ ПРОДОЛЖИЛЕ ДА СИ НАПЛАЌАТ ГОЛЕМИ СУМИ ЗА ПАТНИ ТРОШОЦИ: Критиките на јавноста не ги премислија пратениците, па така и лани си ги...

Пратеникот на Партијата за европска иднина (ПЕИ), Алија Камбероски, е рекордер според исплатени патни трошоци во Собранието за 2017 година. Тој од март до ноември лани за само девет месеци од Собранието добил 12.847 евра за патни трошоци. Ова значи дека во...

МАКЕДОНИЈА ПРЕД „МАКЕДОНСКА ПРОЛЕТ“: Протестите ќе ескалираат како што ќе одминува времето

Извесно е дека протестите во Македонија ќе се прошират бидејќи граѓаните разбраа дека не постои политичка опција која ги брани нивните интереси. Македонија ја очекува интересна пролет која може да доведе до формирање на широка коалиција, но, од друга...

ШТО ЗНАЧИ КОНЦЕПТОТ ЗА „ГОЛЕМА АЛБАНИЈА“: Што значи и кој го застапува политичкиот концепт за „Голема Албанија“

Албанскиот премиер Еди Рама изјави: за десет години Косово и Албанија треба да имаат еден претседател. Знаеме кој е Еди Рама и неговите политики во соседните Македонија и Косово. Знаеме и дека е тоа нов прилог кон идејата за...

ЛИБАНСКО СЦЕНАРИО ЗА МАКЕДОНИЈА: Руски политиколог смета дека во Македонија не е исклучена можност за меѓуетнички судир поради притсоците врз Македонскиот народ!

Русија никогаш не се согласила некоја друга странска сила да го запоседне целиот Балкан. Тоа трае 200-300 години, а Америка е прилично нова во Балканските работи и не разбира дека многу земји имаат интерес на Балканот, поради нивната геополитика,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img