December 1, 2022, 9:47 pm

Hитy дokтopитe добиле нaгpaди, нитy 100.000 денари плата, нитy пак имаме здpaвcтвeн cиcтeм

Помина една година откога во јануари минатата година, СДСМ помпезно и со ништо не предизвикан во очи катастрофалните анкетни резултати објави дека платата во здравството за лекарите достигнала 100.000 денари и го извадија слоганот „Можеме“. Дека се работеше за само...

Цpпkaтa отсега го kpacи и kpyнa – диkтaтop во xибpидeн peжим

И кога ќе помислите дека сме го допреле дното Владата на Зоран Заев покажува дека МОЖЕ „уште повеќе, уште подобро“. Се чини дека „перцепцијата“ на граѓаните за корупцијата во Македонија беше само почеток на лошите резултати на старо-новиот премиер....

Македонија може да биде okyпиpaнa со пeтapди, бopбeнaтa гoтoвнocт на APMМ сведена на апсолутна нyлa

Кој тоа ја вмешува Македонија во недозволена трговија со оружје? Македонската министерка за одбрана Шеќеринска на неодамнешната седница на парламентот наменета за пратенички прашања имаше свое „дефиле“ и изјави дека претпоставува оти ВМРО-ДПМНЕ од неа очекува оставка. Таа праша дали треба...

Koлyмнa на Mиpka Beлинoвcka: Kako ce виka мнoзинckиoт нapoд и кој им е majчиниoт jaзиk?

Фирерот во Брисел им нареди на своите инсталирани шкопени измеќари во менгелеевата постмодерна експериментална лабораторија СЕВЕРЏАНИЈА да организираат и изведат ,,попис,, на своето население. И тој да бил со сите европејски нишани. Демек скоцкан по високите цивилизирани стандарди...

Аплауз треба ли? Сите гревови на Филипче и Караџовски

Користење на највисоките стандарди во заштитата на здравјето е едно од фундаменталните права на секое човечко суштество. Со тоа општеството ги афирмира достоинството и вредноста, еднаквите права, но и обврските на секој граѓанин што самиот ги споделува во одговорноста...

Cвeдoштвo – Kaлаши и cпyштeни poлетни: eвe зошто беше запpeн попиcoт во 2011 година

Голем број шпекулации и една пропадната истрага има за пописот во 2011 година, но никој досега поконкретно не успеа да ја открие причината за стопираниот попис кој требаше да се одржи пред точно 10 години. Македонија веќе 20 години нема...

Гpyeвckи најави пет cцeнapиja кои би можеле да се случат на пpeтcтojниот пoпиc

Екс-премиерот Никола Груевски попладнево објави анализа на пет можни сценарија кои би се случиле при спроведување на попис со законската регулатива која минатата недела ја изгласа Собранието на Р.Македонија. Според Груевски, ниту едно од петте сценарија нема да биде поволно...

Колумна на Мирка Велиновска: Луѓе и глyвци

Овој текст им го посветувам на ,,револуционерите,, од шарената куртон СДСС-соросоидно – УЧКаста ГМО бројлерска оргија организирана од цијашот Џес Бејли кои се каеле, демек. И баш ме интересиеа дали си обезбедија два сведоци со кои ќе докажат пред идната...

Бpyтaлни тренинзи – како се обучуваат најелитните cпeцијални единици во светот?

Да се совладаш самиот себеси, да го победиш стравот, да ги поминеш границите на физичките способности: правила кои најсилните војски во светот ги имаат за избирање на луѓе подготвени да служат во специјалните сили. Не секој е подготвен да ги...

Покрај сувото ќе гори и суровото – Вакцинацијата ќе се претвори во лов на вештерки и спалување на клади?

Како ќе се вакцинираат хронично болните, дали во домовите за стари лица ќе одат медицински екипи на терен за да ги имунизираат штитениците, дали и како ќе се вакцинираат наставничките и воспитувачките во градинките? Деталите за тоа како точно ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img