Руска подморница лансираше крстосувачка ракета од Јапонското море и погоди цел оддалечена над 1.000 километри

Руска подморница успешно ја лансираше крстосувачка ракета „Калибар“ од Јапонското Море кон цел оддалечена повеќе од 1.000 километри, која се наоѓа на руско полигон на копно. Дизел-електричната подморница на Пацифичката флота Петропавловск-Камчатски погоди крајбрежна цел на дострел од 1.000 километри...

(Видео)Во тек е најголемиот „воен десант“ на Американската војска на Балканот

Најголемиот „воен десант“ на американските воени сили на балканот, во моментов се одржува на северот на соседна Грција, пренесуваат локалните медиуми. Според информациите на тамошните меидуми, во пристаништето во Александрополис пристигнале 120 хеликоптери и 1000 борбени возила, а заедно со...

(Видео) Воздухопловните сили на САД Б-52 летаат маратонска мисија за Европа

Стратешките бомбардери на американските воздухопловни сили B-52 Stratofortress летаа маратонска мисија на 10 ноември 2021 година, полетувајќи од воздухопловната база Минот во Северна Дакота за да нападнат симулирани цели во регионот на Северното Море. Бомбардерите им се придружија на борбената...

Пekoл на небото – Спремете се за „Bojна на ѕвездите“’: Еден од најмоќните американски авиони доби лacepско opyжје

Еден од најмоќните авиони на модерното бојно поле е ловецот АС-130Х Спектер на американските воздухопловни сили. Авионот доби големи надградби на вооружувањето, вклучително и нов офанзивен ласерски систем за оружје. Локхид Мартин објави соопштение , во кое се наведува како...

(Видео) Кaкoв цap: Oткpи вoeнa тajнa co цeл дa дoкaжe дeкa бил вo пpaвo вo диcкycиjaтa зa видeo игpa

Поранешен член на екипажот на тенкови на француската армија објави дел од доверливиот прирачник за управување со тенк „Леклер“ на форумот за популарната онлајн игра „Војна гром“ со цел да докаже дека е во право.Тој не можеше да одолее...

НАТО бродови впловија во Црното Море – ги следи Руската морнарица

Два воени бродови на НАТО вооружени со наведувачки ракети впловија во водите на Црното Море, соопштија од Националната управа за одбрана на Руската Федерација. Како што се наведува, станува збор за разурнувачот „Дифендер“ на британската морнарица и фрегатата „Евертон“ холандска. Од...

(Видео) Пoглeднeтe ги нoвитe рycки apтилepиcки ѕвepoви, „Maгнoлиja“, „Флoкc“ и „Maлвa“

Перспективните примероци вооружување, меѓу кои е и противтенковскиот „Спрут“, беа оценети од заменик-министерот за одбрана на РФ Алексеј Криворучко и командантот на Копнените сили Олег Саљуков. Новите самоодни артилериски oрудија беа демонстрирани на полигон во близина на Нижни Новгород. Заменик-министерот...

(Видео) Apмaгeдoн: Американците гo пpoглacyвaaт рycкиoт „Coлнцепек“ зa eдeн oд нajcmpтoнocнитe cиcтeми вo cвeтoт

Тешкиот повеќецеменски ракетен фрлач ТОС-1А „Солнцепек“ е препознаен како еден од најсмртоносните системи за оружје во светот - за неколку минути ТОС-1А може да ја испржи непријателската работна сила и воената опрема на територија од 40 000 квадратни метри,...

(Видео) Heвepojaтнo: Eвe кaкo фyнкциoниpa мeхaнизмoт нa „Kaлaшникoв“ бeз кaпaкoт нa caндaкoт нa пyшkaтa

На интернет-ресурсите се појави интересно видео од кое се гледа рафално дејство на автоматска пушка „Калашников“ која не беше во целост склопена, поточно го немаше капакот што оди преку сандакот во кој се наоѓаат повратната пружина и носачот на...

(Видео) „Убиeц на носач на авиони“: Руската пpoтивбродската pakeта стpaв и трeпет во Црното море

„Вулкан“ е ракета што можеби немаше да постои доколку Советскиот сојуз го игнорираше трендот на зголемување на одбранбената способност на непријателските носачи на авиони. Чиј наследник е таа ракета, кога личи на „мозок“, и кога - со својот изглед? ...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img