САМО АТОМСКО ОРУЖЈЕ Е ПОРАЗОРНО ОД ОВА: ТОС-1А „Сонцепек“ најсмртоносното оружје на воените фронтови!

Американскиот воен историчар Себастијан Роблен - експерт на „Нешнл Интерест“ оценува дека рускиот тежок ракетен фрлач „Буратино“ (ТОС-1) ги надминува сите западни конкуренти.   Роблен отворено тврди дека „Буратино“ нема конкуренти во армиите на Западот и нагласува дека западните армии имаат...

(Вознемирувачко видео)АМЕРИКАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗАСТРЕЛА 26-ГОДИШНА ЖЕНА: По неколкучасовно одбивање да се предаде, полицијата ја застрела

Полициската станица во Канзас објави снимка од камерите на полицајци кои биле на задача, која заврши со ликвидирање на жената која се закануваше дека ќе пука во полицијата Според локалните медиуми, жената е 26-годишната Сијара Хауард. Истата претходно била осудена...

(Видео)ЛОВЕЧКИ ПУШКИ ЗА ВИСТИНСКИТЕ ЛОВЦИ: Финскиот произведувач „Сако“ ги претстави трите нови модели на ловечки пушки

Финскиот произведувач на оружје Сако, кој дистрибуира „Берета“ во САД на пазарот презентираше три ловџиски пушки за лов и спортско пукање на саемот „Шот“ оваа година Пушките со назнака „Сако 85 Финлајт 2“, „Сако 85 Карбон Волф“ и „ТРГ 22/42...

ПУТИН ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Русија прави нова супертешка ракета

Рускиот претседател даде зелено светло за изградба на нова руска ракета-носач од супертешка категорија која ќе биде користена во мисиите на Месечината и Марс, изјави шефот на вселенската агенција „Роскосмос“ Игор Комаров Како што рече, планот на изработката на новата...

РУСИЈА ДОБИ ИЛЈАДНИЦИ МОДЕЛИ ВОЕНА ТЕХНИКА: Преку 3.500 модели на вооружување, воена и специјална техника за Руската војска

Повеќе од 3.500 перспективни модели на вооружување, воена и специјална техника, добија Вооружените сили на Русија во 2017.година, изјави министерот за одбрана на Русија генерал Сергеј Шојгу „Минатата година во војската и флотата стигнаа повеќе од 3.500 перспективни модели на...

ЦЕЛАТА МОЌ И УБАВИНА НА РУСКАТА АРМИЈА ВО ЕДНО ВИДЕО: Рускиот воен ТВ канал објави спектакуларно видео

На интернет се појави видео-снимка во која е прикажано дејствувањето на различните родови на руската армија на големи маневри и во антитерористичката операција во Сирија. Видео-снимката ја подготви екипата на ТВ-каналот „Ѕвезда“. На неа е прикажано мајсторството на руските воени...

ЏИНОВСКИТ РАДАР „ДОН“ ОТПОРЕН НА НУКЛЕАРЕН НАПАД: Џиновскиот радар „Дон“ во текот на вежба одби „атомски напад“

Единствената радарска станица „Дон-2Н“ во Подмосковје е доведена во состојба на полна борбена готовност во текот на вежба за одбивање на атомски напад. Детали за маневрите објави телевизија „Ѕвезда“.   За време на вежбата е симулиран масовен атомски напад врз територијата...

РУСКИОТ ТЕНК Т-90 ПРОБЛЕМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ „АБРАМС“: Руската „армата“ конкуренција на „Абрамс“ и кинескиот „Тип-99“

Воениот аналитичар на магазинот „Нешнл Интерест“ Себастијан Роблен ги спореди тактичко-техничките карактеристики на тенковите Т-90, М1 „Абрамс“ и „Тип 99“ Според мислењето на експертот, најбрз од овие три тенка е најновиот кинески „Тип-99“ Ова оклонпо возило на пат може да...

НАЈСОВРЕМЕНИТЕ ОРУЖЈА ВО СВЕТОТ: Германски „Билд“ ги прогласи руската термобаричка бомба и тенкот „Армата“ за „современо супероружје“

Рускиот тенк Т-14 „Армата” и супермоќната вакуумска т.е. термобаричка бомба се наоѓаат на списокот на „современо супероружје“ што ја состави германскиот весник Bild. Списокот ги опфаќа речиси сите видови вооружување – од авијација до оклопна техника – и затоа системите...

„СОНЦЕПЕК“ ЌЕ ЈА ЧУВА ЗАПАДНАТА ГРАНИЦА НА РУСИЈА: Западниот округ на руската армија ќе го добие еден од најмоќните ракетни системи!

Единиците за атомско-биолошко-хемиска одбрана ќе добијат 20 тешки ракетни фрлачи ТОС-А1 „Сонцепјок“. Во текот на модернизацијата на ТОС-1А е монтиран современ мотор и динамичка заштита. Тешкиот ракетен фрлач доби нов лансер, а помошното возило за полнење на овој систем...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img