Во Грција од денеска стапија на сила новите мерки – задолжително маска и на отворено

Маската од денеска одново се воведува и за надворешните простори во Грција, па така, задолжителна е и на затворено и на отворено, а за прекршување на мерката предвидена е казна од 300 евра. Од шест часот утрово, во Грција стапија...

(Фото) Татко и ќерка шверцувале 1,2 тони кокаин во Црна Гора – ова се деталите

Вишото државно обвинителство во Подгорица денеска соопшти дека поднело обвинение протв Будимир и Марина Крстовиќ, татко и ќерка, заради трговија со дрога. „По спроведената истрага и анализа на сите собрани докази и податоци, Вишото државно обвинителство во Подгорица на 23.12.2021...

Косово одби: Нема да ѝ се приклучи на иницијативата „Отворен Балкан“

Косово нема да ѝ се приклучи на иницијативата Отворен Балкан, која пак има за цел да гарантира слобода на движење, стоки и капитал меѓу шесте земји од Западен Балкан кои не се членки на Европската унија, изјави косовската претседателка...

За пофалба: Во Србија учебната година ќе почнува со интонирање на националната химна

Собранието на Србија синоќа усвои сет закони од областа на образованието, меѓу кои се и измените на Законот за основите на образовниот систем со кои се дефинира – учебната година да започнува на 1 септември со химната на Србија. Во...

Претседателот на Црна Гора Ѓукановиќ позитивен на корона вирусот

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ е позитивен на корона вирусот, соопштија на 23 декември од неговиот кабинет, наведувајќи дека Ѓукановиќ се чувствувал добро и има благи симптоми. „Во согласност со епидемиолошките мерки, претседателот се наоѓа во самоизолација, од каде ќе...

Бугарија со резултати од вештачењето за автобуската несреќа во недела

После цел еден месец од автобуската несреќа во Бугарија, бугарските истражни служби најавија дека резултатите од вештачењата – судско-медицинското, техничкото и пожарно-техничкото би можело да бидат готови и до 25 декември. Според шефот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов,...

Косово ќе поднесе барање за влез во Евpопската унија

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска најави дека Косово следната година ќе поднесе барање за членство во Европската унија. -Оваа година, согласно внатрешните реформи во реализацијата на перспективата за членство во ЕУ, најавуваме дека следната година Косово ќе поднесе барање...

Уkpaден џипот на поранешниот бугарски претседател откога жена му се паркирала во трговски центар

Крадци му го украле џипот на поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев, пренесуваат медиумите. Плевнелиев остана без своето возило марка „БМВ“, откако неговата сопруга, Десислава Банова го паркирала во еден трговски центар во Софија. „Во саботата околу 16 часот се паркирав...

Итна евakyација поради зakaна за бomбa во меѓуградската автобуска станица во Приштина

Директорот на меѓуградската автобуска станица во косовскиот главен град, Арианит Грезда информира дека станицата попладнево била целосно евакуирана, поради сомневања за поставена експлозивна направа, објави „Газета експрес“. Како што јави дописникот на МИА од Приштина, Грезда за порталот изјави дека...

Бугарија ќе им плaќа на пeнзионерите за да се вакцинираат

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска изјави дека постарите лица кои ќе ја примат вакцината против Ковид-19 ќе имаат право на парична награда, како дел од напорите на неговата влада да ја зголеми стапката на вакцинација, која е меѓу најниските...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img