Омикрон сојот пристигна во соседството, регистриран првиот случај

Новата варијанта на коронавирусот – омикрон е потврдена денеска во Србија, изјави за Нова.рс професорката на Медицинскиот факултет и член на Кризниот штаб, Тања Јовановиќ. Новиот вид на коронавирус е потврден кај жена која дошла од Боцвана. Таа била негативна...

Тензии во БиХ: Изетбеговиќ ги повика НАТО да интервенираат

Заменик-претседателот на Домот на народите на Парламентарното собрание на БиХ и претседател на СДА, Бакир Изетбеговиќ рече дека заклучоците на Народното собрание на Република Српска за трансфер на надлежностите од БиХ на РС се антидејтонски активности и меѓународната заедница...

Од утре нови мерки во Грција: Силна препорака посетителите да се тестираат два пати по пристигнувањето

Силна препорака туристите да се тестираат на вториот и четвртиот ден по пристигнувањето; задолжителна маска и на отворено и на затворено; задолжителна двојна маска или КН95 во супермаркетите и јавниот превоз; откажување на сите јавни собири за празниците; силна...

Скандал во Албанија: Објавени лични податоци и плати на над 630.000 граѓани

– По објавувањето на личните податоци на албанските граѓани со право на глас пред априлските парламентари избори, денеска медиумите информираат за „нов скандал, кој е спротивен на Законот за заштита на личните податоци“. Албанскиот претседател Илир Мета напиша на Фејсбук...

Македонија се приклучува кон ЕУ борбената група HELBROC

Македонија се приклучува кон ЕУ борбената група HELBROC, која е под директна контрола на Советот на Европската унија и е дел од заедничката безбедносна и одбранбена политика на Унијата. Во борбената група HELBROC, која е предводена од Грција, со...

Приведен маж: Седум пати се вакцинирал во име на други лица

Во Словенија е приведен маж кој во последните два месеци седум пати бил вакциниран против Ковид-19, а кривично ќе одговараат уште четворица, на чие име бил вакциниран за да добијат сертификат за вакцинација. Тие се товарат за манипулација при вакцинација...

Просечната нето плата во Словенија во октомври била 1.218 евра

Просечната бруто-плата во Словенија во октомври изнесувала 1.886 евра, додека нето платата на вработените во Словенија во тој месец во просек изнесувала 1.218 евра, покажуваат денешните податоци на Заводот за статистика. Износите на бруто и нето платата на Словенија за...

Започнуваат pecтрикциите на електрична енергија во Косово

Таканаречената компанија за дистрибуција на електрична енергија. Косово најави дека енергетскиот систем е преоптоварен во последните денови и дека од денеска е принуден да започне со рестрикции за електрична енергија. Според КЕДС, се очекува ограничувањето да трае околу два часа...

Му праќале дpoгa по пошта во Психијатриска бoлницa: Пронајдена мapиxуана во пратка наменета за пaциент

На 21.12.2021 во СВР Битола било пријавено дека во Јавната здравствена установа - Психијатриска болница Демир Хисар, при проверка на пратка наменета за пациент во болницата, била пронајдена марихуана. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Одобрена употребата на турската вакцина против Ковид-19

Турската вакцина против Ковид-19, Турковак, е одобрена од турските власти за итна употреба и ќе почне да се користи од следниот викенд, изјави денеска министерот за здравство Фахретин Коџа. Турција почна да ја развива вакцината Турковак оваа година, но нејзиното...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img