(Видео) Гори српскиот клинички центар во Белград

Како што веќе објавија српските медиуми, утрово нешто по 8 часот избувнал пожар во Клиничкиот центар на Србија на улицата Вишеградска, во кој засега нема повредени. „Во 8.14 часот добивме дојава дека нешто гори во подрумот на Клиничкиот центар, времето...

Бугарија екстрадира Македонец

Тричлен совет на Окружниот суд во Ќустендил одлучил да им го предаде на властите на Австрија македонскиот државјанин Јовановски Ј., согласно европската потерница издадена од Обвинителството во Виена, соопшти градскиот суд. Како што јави дописникот на МИА од Софија, барањето...

Ердоган не открива како ја стабилизираше Лирата

Турската лира на 22 декември го задржа растот откако се врати од рекордно ниското ниво поради новите мерки што ги најави претседателот Реџеп Таип Ердоган за заштита на заштедите во националната валута од големи флуктуации. Лирата застана на 12,25...

Бугарија одби НАТО трупи на своја територија

Бугарија не гледа потреба од распоредување војници на НАТО на своја територија како одговор на трупањето руски сили долж границата со Украина, изјави бугарскиот министер за одбрана Стефан Јанев. Тој ги потврди извештаите дека во НАТО се разговарало за различни...

Вучиќ најави поевтини кафани за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека се разговара како да се обезбедат повеќе попусти во хотелите и рестораните за граѓаните на трите земји. – Па да прашам дали ова не е најдиректна придобивка за сите вклучени во иницијативата....

Се огласи Вучиќ за зaпаленото српско знаме

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во врска со обидот за палење на српското знаме во Тирана изјави дека секогаш е недозволиво да се сквернават туѓи симболи, но дека албанската држава реагирала навремено, сериозно и одговорно, пренесуваат медиумите во регионот. „Во...

Вучиќ обвинyва: Курти денеска aпcеше Срби поради „Отворен Балкан“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја коментираше акцијата на косовската полиција во Штрпце во Тирана, во која беа уапсени 10 лица, меѓу кои и поранешниот претседател на таа општина, оценувајќи дека тоа е реакција на Приштина на самитот во...

Вучиќ: Овде не се прават Голема Србија и Албанија, туку добри работи за граѓаните

Ја направивме најдобрата иницијатива, која ќе го смени ликот на Балканот, од чие име не се срамиме и која ќе донесе многу добро за граѓаните, изјави денеска во Тирана српскиот претседател Александар Вучиќ по Самитот на Отворен Балкан, јави...

Бесплатни домашни ковид тестови за празниците во Грција за сите граѓани

Препораката за воведување задолжителен рапид тест за влез во затворените простори за забава во Грција, кои работат само со вакцинирани, ја отфрлил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и најави по два бесплатни селф тестови, односно тестови за домашна употреба за...

Босфорскиот теснец блокиpaн, се pacипа танкер

Босфорското Море е блокирано поради инцидент на танкер, соопшти турската крајбрежна стража. Претставник на турската крајбрежна стража соопшти дека движењето е прекинато бидејќи се расипал танкер што превезувал сончогледово масло. „Капетанот на танкерот, кој се наоѓа во северниот дел на Босфор,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img