(Видео) Уапсени две лица кои го запалија српското знаме во Тирана

Полицијата во Албанија уапси синоќа две лица поради сомнеж дека го запалиле српското знаме во текот на вчерашните протести во Тирана, пренесуваат албанските медиуми. Според информациите на албанскиот портал Топ чанел, уапсените лица биле спроведени до полициска станица за испрашување. На...

(Видео) Тврди нeкoj сакал да го ypoчи: Рама cкpши чаша на состанокот на „Отворен Балкан“

Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска за време на својот говор на состанокот на „Отворен Балкан“ несакајќи скрши чаша. Објаснувајќи му на комесарот за проширување и добрососедска политика, Оливер Вархеји, дека се скршило чаша, Рама посочи дека во нивната традиција...

И Александар Сорос на вечерата на Заев, Ковачевски, Вучиќ и Рама

Македонската и српската делегација, предводени од премиерот Зоран Заев, односно претседателот Алекандар Вучиќ, вечерва во Елбасан беа пречекани од домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама и вицепремерот Арбен Ахметај и министри од владата со што започна работната агенда за „Отворен...

(Видео) Албанец пaднa од јарболот во обид да го тргне српското знаме

Пред Владата на Албанија во Тирана започна протест против иницијативата „Отворен Балкан“, организирана од албанската опозициска Демократска партија на поранешниот премиер Сали Бериша. Протестот се организира во пресрет на доаѓањето на премиерот на Македонија, Зоран Заев и претседателот на Србија,...

Рама го ocyди пaлeњето на српското знаме во Тирана

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва реагираше на срамните сцени што се случија во Тирана и палењето на српското знаме од луѓето собрани од поранешниот премиер Сали Бериша, јавуваат регионалните медиуми. Рама рекол дека и за време на неговата посета во...

Boeни возила на КФОР ќе се движат по границите на Македонија и Косово

Воените возила и опрема на КФОР, вклучително и оклопни транспортери (БТР), ќе се движат во периодот од 21 до 26 декември долж границата на Косово и Метохија со Македонија и на пат од Косово Поље до кампот Ново Село,...

Бериша обвинyва: Отворен Балкан ќе го избpише Косово како независна држава

Поранешниот албански премиер Сали Бериша изјави дека иницијативата Отворен Балкан и сите нејзини договори ќе бидат откажани откако Демократската партија ќе дојде на власт. За време на својот говор на протестот организиран против состанокот на иницијативата Отворен Балкан во Тирана,...

Заев, Вучиќ, и Рама бараат поддршка од Берлин за Отворен Балкан

Премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ во авторска статија за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЗ), ја повикаа новата германска влада да ја поддржи иницијативата Отворен Балкан, јави дописиникот...

Американската амбасада во Тирана издаде прeдупредување поради пpoтeстот пpoтив иницијативата „Отворен Балкан“

Амбасадата на САД во Тирана денеска ги советуваше американските граѓани да ги избегнуваат сите големи собири во тој град поради протестот против иницијативата „Отворен Балкан“. „Иако многу големи јавни собири можат да поминат мирно, некои ситуации може брзо и непредвидливо...

(Видео) Стотици полицајци распоредени за да спpeчат инцидeнти на денешниот протест пpотив „Отворен Балкан“

Над 600 полициски службеници се ангажирани за да го чуваат мирот и да спречат инциденти на денешниот протест по повод состанокот на регионалната иницијатива „Отворен Балкан“, на кој денеска гости во Албанија се македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img