(Видео) Новиот „Spiderman“ викендов заработи 253 милиони долари – Уште малку ќе ги надмине и „Avengers“

Најновиот филм за авантурите на Спајдермен „Пат без враќање“ го постигна третиот најдобар резултат на сите времиња во Северна Америка, заработувајќи 253 милиони долари за време на викендот, според привремената проценка на специјализираната агенција „Ексхибитор Рилејшнс“. Филмот, кој Холивуд и...

Најмоќната жена во светот

Познатиот магазин Форбс ја објави листата на 100те најмоќни жени во светот. На самиот врв првото место го зазеде Мекензи Скот (51), поранешната сопруга на милијардерот Џеф Безос (57). Мекензи зад себе остави на листата познати жени како Камала Харис,...

Илон Маск размислува да се повлече од своите позиции

Најбогатиот човек на светот - Илон Маск кажа дека размислувал да ги напушти сите свои работни позиции и да стане инфлуенсер. – Размислувам да се повлечам од мојата работа и да станам инфлуенсер со полно работно време – напиша Маск...

Алapмантен број на изборни нepeгуларности на бугарските избори

Од почетокот на изборната кампања во Бугарија, до 15 часот денеска (по локално време), Министерството за внатрешни работи на таа држава добило вкупно 982 сигнали за кршење на изборното законодавство и политичките права на граѓаните, соопшти МВР на Бугарија. Во...

ДОАЃА ПAHДЕМИЈА ПОЛОША ОД KOPOHA: Бафет – она што следува уште не сме го виделе

Ворен Бафет, американски милијардер и гуру за инвестиции, во неодамнешното интервју за Си-Ен-Би-Си објави дека доаѓа друга пандемија, што може да биде полоша од пандемијата Ковид-19. Тој е убеден дека и покрај фактот што донекаде е надмината пандемијата, светот не...

Огромeн пожap избyвна на Крит, ја зафати познатата плажа

Голем пожар избувна на познатата плажа Превели на грчкиот остров Крит во близина на шума со палми. Во гаснењето на пожарот беа ангажирани 60 пожарникари со 29 противпожарни возила и два хеликоптери. Крајбрежната стража спроведе голема акција за транспорт на...

Македонски фирми со НУЛА вработени свртеле 150 милиони евра

Ги има околу 2000 во Македонија. Овие македонски фирми во 2020 година акумулирале вкупен приход од неверојатни 150 милиони евра. Заедничко на сите нив им се неколку работи – сите тие имаат верувале или не „0” вработени, второ и без...

Ванчо Чифлиганец влезе во Комерцијална Банка: Вчера на Makeдонската Берза купил 14,9 отсто од акциите

Адора инженеринг вчера на Македонска берза преку блок трансакција купила 48.837 обични акции на Комерцијална банка со што градежната компанија на Ванчо Чифлиганец сега е сопственик на 14,9 проценти од акциите на најголемата и најмоќната банка во земјава. Сега Адора...

Црна Гора подготвена: Туристите кои ќе се 3аpa3ат со kopoнавирус ќе се лekуваат на сметка на државата

Во пресрет на туристичката сезона во Црна Гора, се финализираат здравствените протоколи, а Владата донесе одлука да им обезбеди на странските туристи кои за време на престојот во земјата ќе се заразат со коронавирус, да се лекуваат на сметка...

Брендот Shell отсега достапен во државата

Корал Фуелс ДООЕЛ Скопје, како подружница на Coral S.A., започна со работа со првите 2 бензински станици под брендот Shell во Македонија. Компанијата е официјален сопственик на лиценцата за брендовите Shell во Македонија. Матичната компанија Coral S.A. (поранешна Shell Hellas...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img