(Видео) 3aложничка драма во Париз: Boopyжен маж држи две жени во трговски центар

Маж на возраст од педесет години, вооружен со нож, зеде две жени како заложници во трговски центар во 12-тиот арондисман на Париз. На местото на настанот пристигнале силни полициски сили кои се обидуваат да ги ослободат приведените жени. Целиот круг...

Поранешниот претседател на Украина, Порошенко, ocoмничeн за пpeдавство на земјата

Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко е осомничен за предавство на државата и давање помош на терористички организации во случај на испорака на јаглен од територијата на Донбас која не е контролирана од Киев, изјави шефот на штабот на...

Русија предупредува: Соседите не принудуваат на paдиkaлни чекори

Руските иницијативи за безбедносни гаранции не се условени со промовирање на фактори на страв, туку со активности на Украина и бројни други земји кои ја принудија Москва на радикални чекори, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Андреј Руденко. „Овде апсолутно...

ЕМА ја одобри вакцината на Новавакс против Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината против Ковид-19 од американската компанија Новавакс, која користи поконвенционална технологија и за која биотехнолошката компанија се надева дека ќе ги намали колебањата во однос на вакцините. – ЕМА препорача издавање на условно...

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Нападната белоруската амбасада во Лондон – Тешко повреден еден дипломат

Белорусија денеска соопшти дека нејзин дипломат е тешко повреден за време на инцидент во амбасадата на земјата во Лондон, кога група луѓе ја оштетиле фасадата на зградата пред физички да нападнат неколку белоруски дипломати. Во соопштението објавено на веб-страницата на...

Русија чека одговор од НАТО

Русија не доби никаков суштински одговор на нејзиниот предлог за безбедносни гаранции, рече денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, јавува Агенција Анадолија. Ги слушнавме зборовите повикувајќи се на различни извори во врска со подготвеноста да се дискутира , и ова...

ИНФЛАЦИСКИ СКОК во ЕУ – Во ноември просекот бил 5,2 проценти

Годишната стапка на инфлација во 27-члениот блок во ноември достигна 5,2 отсто, додека во октомври изнесуваше 4,1 отсто, јавува Агенција Анадолија. Една година претходно, стапката на инфлација во Европската Унија изнесуваше минус 0,2 отсто, покажуваат податоците на статистичкиот завод Евростат. Во...

Македонија освои деветто место на Јуниор Евросонг

Музичката група Дајте музика се претстави со нумерата „Green forces“ на најновото издание на детскиот избор на најдобрата песна на Евровизија, освојувајќи го деветтото место. Во процесот на гласањето, македонските претставници на евросонгот добија најмногу поени од Албанија(12), што беше...

Сајбер напад – Белгиското министерство за одбрана цел на хакери

Белгиското Министерство за одбрана во понеделникот потврди дека било погодено од сајбер напад. Хакери ја искористија ранливоста во софтверот наречен Log4j, кој беше откриен претходно во декември, изјави портпаролот на министерството за локалните медиуми. Министерството го откри нападот минатиот четврток. Официјални...

Голем скандал ја тресе Германија: На децата им дале погрешни вакцини против Ковид-19…

Неколку деца во Германија случајно примиле вакцини против Ковид-19 на фирмата „Модерна“ која не е одобрена за употреба за нивна возраст. Според зборовите на надлежните, неколку деца во регионот Олпа во покраината Северна Рајна-Вестфалија примиле доза „Модерна“ иако за тие...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img