Тројца македонски кандидати за судија во Европскиот суд за човекови права

 Јавниот обвинител Јован Илиевски, уставниот судија Наташа Габер-Дамјановска и амбасадорот на Република Македонија во Ватикан Звонимир Јанкуловски, се на листата кандидати за избор на судија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) која e доставена од Постојаната...

MЛАДИ ЖЕНИ ПОДГОТВУВАЛЕ АТЕНТАТ ВО ПАРИЗ: Автомобилот бил наполнет со плински боци

Трите осомничени “радикализирани” и “фанатични” млади жени уапсени во четвртокот во текот на ноќта “најверојатно подготвувале насилни акции“ рече министерот за внатрешни работи на Франција Бернар Казнев, пренесе МИА. Главно осомничената, на возраст од 19 години, се заколнала на верност...

ЖЕНА ЗА РЕНТАЊЕ: Швеѓаните си ги „рентаат“ сопругите за сексуални услуги и екстра профит!

Мигрантската служба на Шведска го огласи алармот откако е забележан зголемен обем на шверц со луѓе, откако голем дел од случаите завршија во националните медиуми. Сепак, полицијата потенцира дека проституцијата веќе не е асоцирана со странскиот организиран криминал и...

ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Починати лица, удавени животни и многу сообраќајни несреќи

Најмалку три лица загинаа и едно се води како исчезнато во полавите што го зафатија југоисточниот дел на Пелопонез, соопштија денеска грчките власти. Една 62 годишна жена која имала проблеми со одењето е пронајдена мртва во нејзината куќа во селото...

УНГАРИЈА БАРА 3.000 РАБОТНИЦИ: Ќе работат на границата со Србија – еве кои се условите

Унгарската полиција објави оглас за вработување на 3000 „ловци на мигранти“ за испомош околу 10 000 полицајци и војници кои моментално патролираат долж границата со Србија, зајакнати со бодликава жица како би се спречил влез на мигранти. Новите регрути,...

ОВА Е ЕВРОПА ВО 21-ВИ ВЕК: Детски казнени логори во Украина, водени од неонацисти кои со пушка малтретираат деца!

На Јутјуб се појави страшна снимка од утринска гимнастичка вежба во детски логор, каде што децата вежбаат пред нишанот на автоматската пушка на украински националист и неонацист од Тернопољ Судејќи по начинот на кој децата се тресат, утрото е навистина...

ПОПЛАВЕНИ УЛИЦИ И ОДРОНИ: Страшно невреме во Словенија остави пустош зад себе

Големо невреме проследено со град ги зафати денеска попладне северните и североисточните делови на Словенија, а во текот на ноќта, според метеоролошките прогнози, ќе се прошири и низ поголемиот дел од земјата.   Словенечката Државна управа за заштита и спасување јави...

ХАВАРИЈА: Тревога на аеродромот на Крит

На аеродромот „Никос Казанѕакис“ настанала тревога откако на пистата за полетување било забележано дека тече масло од авионот Боинг 737, кој патувал за Брисел. Причината за инцидентот е хаварија во хидрауликата. Леталото било спречено да полета, а аеродромот бил затворен повеќе...

СЕИЗМОЛОЗИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: Подгответе се за силен земјотрес

Има акумулирана енергија, која може наскоро да ексалира, предупредуваат грчките научници.   Загриженост пројавуваат последните денови грчките сеизмолози од податоците што ги добиваат од анализите на геолошки пукнатини во земјата. Нивните оценки зборуваат за “Озрен пукнатини” и “акумулација на енергија”, која наскоро...

ОБЈАВЕН УЖАСОТ КОЈ НИ СЕ ПОДГОТВУВА: Германија ги укинува парите !

Најпознатата германска ТВ куќа им ја соопшти вистината на германскиот народ и направи вистински хаос. Таа јавно пласира две информации кои се однесуваат на сите европски народи. Првата шокантна вистина е дека се укинуваат парите, а втората е дека на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img