Европско првенство

Бонус од по 250.000 евра за членовите на италијанската фудбалска репрезентација за освојувањето на европската титула

Членовите на италијанската фудбалска репрезентација ќе добијат по 250.000 евра како награда за освојувањето на Европското првенство, јавија денеска локалните медиуми. Италијанската фудбалска федерација за освоеното прво место на ЕУРО2020 ќе инкасира 28,25 милиони евра од Европската фудбалска асоцијација (УЕФА)...

Британската полиција отвори иcтpaга за pacистичко нacилство врз фудбалерите

Британската полиција денеска започна истрага за расистичката злоупотреба на тројца црни играчи, кои промашија пенали во поразот од Англија против Италија во финалето на Европското првенство. Фудбалскиот сојуз на Англија соопшти дека е „шокиран“ од „одвратното однесување“ и додаде дека...

Имаме нов европски шампион: Италија по втор пат на европскиот трон

Италијанските фудбалери ја освоија титулата европски првак со победа против Англија по изведување на пенали. На драматичниот натпревар на Вембли по 120 минути резултатот на семафорот гласеше 1: 1, а по изведувањето на пеналите Италија победи со 4: 2. Трагичари...

(Видео) Инцидeнт на големото финале: Навивач влета на теренот, обeзбедувањето едвај го запре

Во завршницата од регуларниот дел на финалето на Европското првенство (ЕП) меѓу Италија и Англија се случи мала брканица на теренот кога влета еден навивач, а обезбедувањето едвај го запре, пренесува Дерби.мк. Судијата Бјорн Кујперс мораше да почека додека обезбедувањето...

(Видео) Италија изpaмни, резултатот е 1:1

Во 67та минута, Леонардо Бонучи и донесе израмнување на Италија во финалето на ЕУРО2020 против Англија. Дефанзивецот на Италија погоди во мешаницата по нафрлена топка и карамбол, и го најде патот до мрежата. Сега е 1:1 ќе гледаме интересна завршница. Bonucci...

(Видео) Водство за Англија уште во втората минута

Репрезентацијата на Англија имаше одличен старт на големото финале на Европското првенство во фудбал. Лук Шо одлично ја зафати топката и погоди за водство на Англија од 1-0. Во финалето, кое се игра во Лондон, Англија си ги одмерува силите...

(Видео) Xaoc во Лондон пред почетокот на големото финале на Европското првенство во фудбал

Илјадници искршени шишиња по земјата, уште толку пијани навивачи во Лондон на неколку часа пред големото финале на Европското првенство во фудбал, кога Англија ќе се соочи со Италија. Leicester Square does not look like a great place to be...

Англија оди во финале, ќе си ги одмери силите со Италија

Англија и Италија ќе играат во финалето на ЕП во недела откако денеска Гордиот Албион на Вембли беше подобар до Данска со 2-1. Исто како и на вчерашното прво полуфинале, така и на второто 90 минути не беа доволни да...

Неизвесноста трае: И во второто полуфинале ќе се играат продолженија

Неизвесност во одлучувачкиот натпревар помеѓу Англија и Данска. И по крајот на 90 минути неизвесно кој ќе оди во финале и ќе си ги одмери силите со италијанската репрезентација. Натпреварот помеѓу Данска и Англија, во 90 минута беше нерешен, поради...

По долгиот и драматичен меч Италија оди во финале

Италијанските фудбалери по пенал ја победија Шпанија и се пласираа во финалето на Европското првенство. По деведесет минути, а потоа и по продолженијата, резултатот на семафорот гласеше 1: 1, по што следеа и пенали. Одлична драма беше видена во серијалот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img