Повторно паѓа пазарот на криптовалути – Биткоин ја губи вредноста

Пазарот на криптовалути изгуби 2,6 отсто од вредноста во изминатите 24 часа, а според податоците на веб-страницата „Коингеко“, капитализацијата моментално изнесува 2,26 трилиони долари. Биткоинот падна за 2,3 отсто во истиот период и моментално се тргува по 46.489 долари. Етереумот, исто...

Турската лира со нов рекорден пад

Националната валута на Турција достигна уште едно рекордно ниско ниво, поевтинувајќи во однос на доларот до 17,04 лири. Ова го покажуваат податоците од онлајн берзата. Во исто време, турската валута од почетокот на годината двапати поевтини, што е еден од...

Колку поскапа струја ќе плаќаме од први јануари?

Власта уверува дека цената на електричната енергија по Нова Година нема да се поскапи повеќе од 10 проценти, иако некои од медиумите објавија дека новата цена на струјата ќе биде повисока за 38 проценти. Економските министри уверуваат и дека...

Недостасуваат професионални готвачи во Македонија поради пандемијата

Пандемијата со Ковид – 19 го зголеми недостигот од професионални готвачи во угостителските објекти, како во охридско-струшкиот регион, така и низ цела држава. Дел од нив преминале да работат во други сектори, а дел ја напуштиле државата за подобра...

Битиќи смирува: Се носат мерки за ублажување и надминување на состојбите

Во рамките на континуираниот процес на дијалог и дискусија помеѓу Владата и другите органи на државна управа со преставниците на бизнис секторот, во Владата на Република Македонија се одржа редовна седница на Комисијата за јавно-приватен дијалог. Од Влада информираат дека...

Најсиромашните држави во Европската Унија

Од земјите членки на Европската Унија најлош стандард има соседна Бугарија, додека пак во Хрватска е приближно една третина понизок од просекот во Европската унија. Ова го покажа денеска објавениот извештај на Евростат за минатата 2020та година. Евростат го...

„Игра на Тронови“ со 180 милиони евра за хрватската економија

Економското влијание од туристичките посети на локациите на популарната серија на HBO „Игра на тронови“ во Хрватска од 2013 до 2018 година се проценува на повеќе од 180 милиони евра или 30,1 милиони евра годишно, според економистите од Универзитетот...

Ердоган: „Турција од 1 јануари ќе ја зголеми минималната месечна плата за 50,4 отсто“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција од 1 јануари ќе ја зголеми минималната плата за 50,4 отсто, пренесува Агенција Анадолија. „Нето-минималната месечна плата ќе изнесува 4.250 турски лири “, изјави Ердоган. „Верувам дека со ова зголемување ја покажуваме нашата...

Воспитна од ММФ: Само Косово има поголема сива економија од нас

Според податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), учеството на сивата економија во бруто домашниот производ на Македонија изнесува 37,6 %, а поголема сива економија има само Косово со учество од 38,3 проценти. Ова се последните проценки на монетраците, а...

Албанците печалбари на семејства испратиле 541 милиони евра

Парите што Албанските иселениците им ги испраќаат на своите семејства, во периодот јануари-септември имале значителен раст од 71 милион евра, споредено со истот период минатата година, кога биле испратени околу 470 милиони евра. Според податоците на Централна банка на Албанија,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img