ММФ: Глобалната регулација на криптовалутите треба да биде сеопфатна

Глобалната регулација на криптовалутите треба да биде сеопфатна, конзистентна и координирана, соопшти во четвртокот Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), јавува Агенција Анадолија. Истакнувајќи дека криптосредствата и придружните производи и услуги рапидно се зголемија во последниве години, меѓународната финансиска институција рече дека...

Електродистрибуција бара зголемување на цената на струјата од 100%

Директорот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски вечерва соопшти дека се уште не е утврдена новата цена на струјата, која ќе стапи на сила после Нова година. -Определбата на цената на електричната енергија не е лицитација, ниту желботека, туку...

Германија: Зелено економско чудо

Уште еднаш, германски министер планира да ја револуционизира економијата на својата земја во услови на криза. Во повоената ера, со распаѓање на економијата на земјата, Лудвиг Ерхард, легендарниот министер за економија на Западна Германија, го спроведе „ Германското економското чудо“...

РКЕ донесе одлука: Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на цените на нафтените деривати во просек за 3,02 % во однос на Одлуката од 6.12.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Горивата со нови цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе донесе одлука за новите цени на горивата. Минатата недела цените на бензините и дизелот се намалија за 3,50 денари. Ова се актуелните цени на горивата: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 71,00 (денари/литар)Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС...

Бектеши најави договор за три милиони тони јаглен од Косово за идните пет години

Македонските власти во наредните две недели очекуваат одговор од Косово за постигнување на петгодишен договор со кој земјава ќе увезе и до три милиони тони јаглен за потребите на нашето стопанство, на кратко објасни министерот за економија Крешник Бектеши...

(Анкета) „Катастрофа, едвај го поминуваме месецот“ – граѓаните за новите ценовни шокови и поскапувањето

За новите ценовни поскапувања и најавените економски политики, од Инфомакс ги прашавме пазарџиите и купувачите на зелениот пазар во Скопје. За тоа, како влијаат поскапите цени на продуктите, нашите испитаници велат дека е тешко да се врзе крај со крај....

Славески: Мерката за замрзнување на производите е задоцнета, доколку се сакаше спроведување на замрзнувањето на производите потребно беше брза реакција, а не навестување

Во вечерашното гостување на Телевизија 24 во дебатната емисија „Отворено“ членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески во однос на замрзнувањето на цените на производите и ценовните зголемувања, тој истакна дека мерката е задоцнета и доколку се сакаше спроведување...

Бектеши: Цената на електричната енергија ќе се зголеми до 10%

Цената на електричната енергија за домаќинствата и за малите потрошувачи ќе се зголеми до 10 отсто. Оваа информација за Алсат ја кажа министерот за економија Крешник Бектеши за емисијата Економски магазин која ќе се емитува утре во 22 часот....

Наместо Бектеши и Ковачевски да бидат разрешени поради криење на состојбата во електростопанството, го менуваат директорот кој прв ја кажа вистината…

Наместо министерот Бектеши и директорот Ковачевски, да бидат веднаш разрешени од функциите, поради тоа што се обидуваат да ја сокријат состојбата во електростопанството, Заев се договара со Гаши да се смени директорот на МЕПСО, Куштрим Рамадани, зашто прв ја...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img