Занимливости

(Видео) Срам: Полицајка му играла во скут на шефот поручник – двајцата се под истрага

Младата полицајка и нејзиниот претпоставен во Њујорк веројатно ги чека дисциплинска постапка откако протече видео на кое таа танцува во неговиот скут на забава на полициската празнична, божиќна забава во Бронкс, пренесува американски „New York Post“. Вера Мекали (26), која...

(Видео) Прв македонски филм на „Netflix“ – „Сестри“ номиниран за оскар за најдобар меѓународен филм

Од петок (24.12) светската публика ќе има можност да го гледа и филмот „Сестри“, што воедно е и прво филмско остварување на Дина Дума (30). Филмот имаше светска премиера на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, а истовремено тој е и...

ЕКСТРЕМНА РЕТКОСТ: Откриен 66 милиони години стар и совршено сочуван ембрион од диносаурус

Фосил на неизведено јајце од диносаурус, совршено презервирано, фрла повеќе светлина врз врските меѓу диносаурусите и птиците. Фосилот стар 70 милиони години го зачувл ембрионскиот скелет на диносаурус овирапторид, наречен Бебе Џинглијанг по Кинескиот музеј каде што се наоѓа фосилот. Коските...

По долга пауза: Биг Бен ќе се огласи за Нова година

Познатата лондонска камбанарија Биг Бен ќе се огласи за Нова година, неколку месеци пред крајот на реставрацијата која започна пред четири години, соопшти денеска британскиот парламент. Познатото ѕвоно од 13,7 тони ќе се огласи на полноќ на 31 декември со...

(Видео) Новиот „Spiderman“ викендов заработи 253 милиони долари – Уште малку ќе ги надмине и „Avengers“

Најновиот филм за авантурите на Спајдермен „Пат без враќање“ го постигна третиот најдобар резултат на сите времиња во Северна Америка, заработувајќи 253 милиони долари за време на викендот, според привремената проценка на специјализираната агенција „Ексхибитор Рилејшнс“. Филмот, кој Холивуд и...

Се продава првата СМС-порака во светот

Британската телекомуникациска група „Водафон“ ја понуди првата СМС-порака на светот на онлајн-аукција. Тие одлучиле да пласираат СМС на аукцијата, испратена во 1992 година во која се честита Божиќ. Според пишувањето на странските медиуми, купувачот на т.н. НФТ (незаменлив токен) ќе добие...

Ново откритие – Биолошки рекорд: Нов вид стоногалка со 1.306 нозе

Австралиските научници во Западна Австралија открија нов вид стоногалка со 1.306 нозе долга 95 милиметри, пренесува Агенција Анадолија. Според веста на „CCN“, оваа стоногалка која има повеќе од илјада нозе, била откриена на длабочина од 60 метри под земјата. Се истакнува...

Најмоќната жена во светот

Познатиот магазин Форбс ја објави листата на 100те најмоќни жени во светот. На самиот врв првото место го зазеде Мекензи Скот (51), поранешната сопруга на милијардерот Џеф Безос (57). Мекензи зад себе остави на листата познати жени како Камала Харис,...

(Видео) НАСА за првпат го „допре“ Сонцето

Вселенско летало на НАСА официјално го „допре“ Сонцето, нурнувајќи низ неистражената сончева атмосфера позната како корона. Научниците ја објавија веста во вторникот за време на состанокот на Американската геофизичка унија. Соларната сонда Паркер всушност прелета низ короната во април за време...

Светот се спрема за апоkaлипса: Земјата ќе добие своја „црна кутија“, за информации за причините за евентуалниот kолапс на човештвото

Црна кутија која содржи информации за причините за евентуалниот колапс на човештвото ќе биде поставена на празна рамнина во Тасманија, Австралија. Истражувачите зад проектот велат дека областа е избрана поради нејзината геолошка и геополитичка стабилност. Други предложени локации беа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img