October 3, 2023, 6:56 pm

Занимливости

(Фото) Ултра модерно: Нова био-медицинска лабараторија на Астра Зенека

Центарот за „откривање“ AstraZeneca (DISC) лоциран во Кембриџ, Обединетото Кралство беше претставен вчера. DISC е дел од биомедицинскиот кампус во Кембриџ (CBC), замислен како иден водечки центар за биомедицинско истражување и развој. Зградата е триаголен стаклен диск со заоблени рабови...

(Видео) Се случува: Среде состанок ги соблекол гаќите и шетал гол

Максим Петлин (48), член на партијата Јаблоко, бил на состанок со колегите на ЗУм, но среде состанокот станал од бирото, се соблекол, а потоа почнал да парадира пред камерите, секако, пред очите на неговите колеги.Меговите сопартијци се труделе да...

(Фото)Бизарно: Онлајн свадба се одржа на виртуелна платформа за настани

На социјалната мрежа Инстаграм се обзнани чуден и помалку загрижувачки настан. Виртуелна венчавка. Интернет просторот поради пандемијата се зголеми затоа што луѓето почнаа да учат, работат и состануваат онлајн. Но, не застанаа таму. Тоа го покажува и неодамнешниот бизарен...

(Видео) Големо откритие во Египет: Пронајдени мумии со позлатени јазици

Мумиите се пронајдени во две соседни гробници, соопшти египетското Министерство за туризам и антиквитети. Во едната, која била ограбена, биле пронајдени мумии на жена и тригодишно дете, чии јазици биле покриени со златни листови. Во него е пронајден и...

(Видео) Oтсeгa дрoгa се дилa и со дрoн

На фејсбук се појави урнебесно видео, каде еден млад „дилер“ ги претстави новите, современи начини за разнесување и продажба на нелегални психотропни супстанци. Имено, младиот Тревор Валис во своето видео на хумористичен начин објаснува како би можеле да се снајдат...

(Видео)„Елено ќерко Елено” изведена од српските претставници на детската Евровизија

Српските претставници на детската евровизија ја со одлилна изведба на „Елено ќерко Елено”, објавува на инстаграм @boemot2.0 Погледнете ја нивната изведба на Инстаграм тука.

Илон Маск е бeздомниk: Вториот најбогат човек на светот ја продаде својата последна куќа

Вториот најбогат човек на светот, Илон Маск, го исполни ветувањето и ја продаде својата последна куќа и официјално повеќе нема дом. Извршниот директор на „Тесла“ и „SpaceX“, го продаде својот имот во Силиконската долина за 30 милиони долари, што е...

(Видео) Се спаси за влакно: Полицаец успеа да избегне cyдap на чекор од него

Американски полицаец успеа да избегне судир кој се случи на околу еден метар од него. Додека стоеше покрај паркирано возило, друго возило не успеа да закочи и удри со голема брзина во паркираното возило. Погледнете што се случи:

(Видео) Шокантна кампања против страдањето на животните

Неколку месеци пред претседателските избори во Франција, фондацијата „30 милион де ами“ почна кампања против страдањето на животните, со која ги повикува кандидатите, односно следниот претседател, да преземе одговорност и конкретни активности за заштита на животните. https://www.youtube.com/watch?v=l-SBtKlWvnQ

(Видео) Решена мистеријата за исчeзнувањето на античкиот град и древната цивилизација во Кина

Пред околу 5.300 години, во источна Кина се појавила древна цивилизација која изградила прекрасен град каковпретходно не постоел во цела Азија, а веројатно ниту во целиот свет. Сепак, градот бил напуштен пред 4.000 години, а археолозите ја барале причината. Преостанатите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img