Руски виролози ја оценија тезата за вештачко потекло на Омикрон варијантата

Тројца еминентни руски виролози во неделата зборуваа хипотезата за наводното вештачко потекло на омикрон варијантата на коронавирусот и оценија дека иако тоа е можно, сепак, е малку веројатно. Така, вирологот Пјотр Чумаков, шеф лабораторијата за пролиферација на клетките во Институт...

Омикрон поретко ги напаѓа белите дробови

Британска студија покажа дека варијантата на коронавирусот омикрон е помалку опасна за белите дробови од претходните варијанти на Ковид-19. Студијата на Институтот за терапевтска имунологија и заразни болести во Кембриџ заклучи дека мутациите на шилците на вирусот, поради коишто омикрон...

Најчеста причина за смрт во Македонија и како да ја спречиме

Срцевите заболувања се причина број 1 за смрт во Македонија. Еден од најголемите придонесувачи за оваа статистика е недостатокот на посветеност на здрав начин на живот на срцето. Вашиот животен стил не е само најдобра одбрана од срцеви заболувања, туку...

Две дози вакцина не ја спречуваат заразата со Oмикрон

Научниците од Велика Британија предупредуваат дека две дози вакцина против коронавирус не се доволни за да се спречи инфекција со новиот сој омикрон, пишува британски Би-би-си. Новите анализа кај случаи заразени со омикрон и делта-сојот во Велика Британија покажале дека...

Зaмop, тpecкa, пpoблeми co кoнцeнтpaцијa: Oва ce cимптoмитe нa „дoлг koвид“

Епидемијата со коронавирусот започна пред повеќе од година и пол. Тој мутираше, се појавија некои нови симптоми и лекарите предупредуваат дека има долг ковид, односно дека луѓето кои биле заразени откако ќе оздрават чувствуваат симптомите со месеци. Научниците од Медицинскиот...

Србија отвoри телeфонска линиjа за приjавување на лекaри кои не препoрачуваат вaкцинирање

Српското министерство за здравство стави во функција телефонски број на кој граѓаните ќе можат да ги пријават лекарите кои не препорачуваат вакцинирање без јасна, оправдана и конкретна медицинска причина. Сите неправилности пријавени преку овој број ќе бидат процесуирани пред судот...

Пcихoтерaпевт открива како да ја побeдите дeпpeсијaта прeдизвикана од тмурното време

Транзицијата од една сезона во друга и промените во температурата влијаат и на оние кои ги обожаваат сите сезони. Сепак, преминот од летни во студени денови, особено ако е ненадеен, ќе го наруши расположението на многумина. Со доаѓањето на есента,...

Пaндeмиjaтa пpeдизвикa згoлeмyвaње нa aнкcиoзни и дeпреcивни луѓе

Пандемијата од коронавирус доведе до зголемување на бројот анксиозни и големи депресивни нарушувања ширум светот, посебно меѓу жените и малдите, покажа студијата објавена во магазинот „Лансет“. Случаите на депресија и анксиозност се зголемени за почеќе од четвртина во светот во...

Скaндaл Грaдска Бoлница: Се крaдeле инфyзии и медикaмeнти – мeдицинcкиoт перcонaл доби зaбрaна за лeкувaње на пaциенти дома

Директорот на ГОБ „8 Септември“, доктор Христијан Костов, на медицинскиот персонал во установата му забранил да извршува здравствени услуги на пациенти дома. Укажувањето им било доставено на сите лекари, медицински сестри и помошен медицински персонал пред три дена. Поради сознанија...

ЕУ го забранува титаниум диоксидот кој се користи во прехрамбената индустрија

Титаниум диоксидот кој се користи како пигмент во прехранбената индустрија ќе биде забранет во Европската унија од 2022, најави Европската Комисија. Оваа супстанца се користи во разни производи како мастики за џвакање, супи и печива како за да им се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img