Тргyвaњето со криптoвaлути нова зaвиснoст – во Шкотска првата клиникa за зaвиснoсти

Тргувањето со криптовалути може да предизвика зависност како дрогата. Ова му е познато на терапевтот Тони Марини, кој работи во „Кестл крег“ во Шкотска, првата клиника за третирање зависници од тргување со криптовалути во светот. Побарувачката за третмани се зголемила...

Како да ги препознаете симптомите на недостаток на железо во организмот?

Минералите имаат големо значење за нашиот организам, а нивната улога е незаменлива за нашето здравје и имунитет. Меѓу нив, според важноста се издвојува железото. На нашето тело му е потребно железото поради тоа што со негова помош создава хемоглобин, а со...

Венко Филипче со голема блaгoдарнoст до семeјството на шеcтиот пoчинaт дoнор на оргaни во Македонија

Денеска во раните утрински часови започаа координативни состаноци за подготовка за отпочнување на шестата по ред трансплантација од починат донор, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на вчерашниот ден болничките координатори од КАРИЛ дијагностицираа млада пациентка со мозочна...

Хирурзи од стомак му извадиле повеќе од килограм клинци, завpтки и нoжeви

Хирурзите отстраниле повеќе од килограм клинци, завртки, навртки и ножеви од стомакот на литвански државјанин, објавија литванските медиуми. Тој голтал метални делови околу еден месец откако престанал да пие алкохол, рекле лекарите, пренесе Би -Би -Си. Некои од деловите извадени на...

Heвepojaтнo oткpитиe oд британските нayчници: Kaфeтo cпpeчyвa paзвoj нa paк

Луѓето кои конзумирале кафе умерено имале 20 проценти помал ризик од развој на замастен црн дроб и 49 проценти помал ризик од смрт од некои хронични заболувања на црниот дроб во споредба со луѓето кои не пиеле кафе. Умерената консумација...

Што се случува со мозокот кога не спиеме доволно и колку време е потребно за да се вратиме во нормала

Ако мислите дека ќе го надоместите фактот дека сте пропуштиле да спиете помеѓу шест и осум часа една ноќ, наредните или следните денови, експертите, но и истражувањата, велат дека грешите. Претходното истражување спроведено од научниците од Универзитетот Колумбија за тоа...

Кои се последиците за организмот доколку редовно пиете енергетски пијалоци?

Пиете често енергетски пијалаци со надеж дека ќе ви ја зголемат продуктивноста во текот на денот? Внимавајте, ефектот е краткотраен, а потоа дури и го зголемуваат заморот. Руската нутриционистка Олга Корабљова откри кои се последиците за организмот, доколку редовно се...

Кога и како треба да земате витамин Д?

Витаминот Д е клучна хранлива состојка за нашето здравје од неколку причини. Подобро расположение, поздрави коски, посилен имунитет се само некои од придобивките. За жал, многумина од нас немаат доволно од овој витамин. Истражувањата покажуваат дека многумина не внесуваат 400...

Зошто некои луѓе зборуваат во сон и дали треба да бидете загрижени ?

Зборувањето во сон може да биде многу смешно, забавно, но и засрамувачко. Некои луѓе мрморат глупости, честопати пцујат, а има и такви кои зборуваат многу јасно. Според истражувањата, дури 60 проценти од луѓето го имаат ова искуство, и секој втор...

Како да спречите “јадење под стрес”?

Јадењето кога сме под стрес не мора секогаш да е лошо нешто бидејќи тоа е начин на кој телото ви кажува дека му треба нешто, дека сака да се чувствува добро, но во некој момент тоа ќе почне да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img