Дали магнезиумот навистина помага за полесно да заспиете?

Некои лекари велат дека е добро да консумирате магнезиум доколку имате синдром на немирни нозе, проблеми со мускулите, но нема многу докази дали магнезиумот ќе ви помогне да заспиете полесно. Магнезиумот има важна улога за многу физиолошки функции. Помага во...

Француска лабораторија: Досега шест луѓе добиле вградено вештачко срце

Француската лабораторија „Карма“ соопшти дека кај шест луѓе досега е вградено вештачко срце. Станува збор за двајца пациенти во Италија и четворица од Германија. - Многу Позитивните Повратни Информации За Вграденото Вештачко Срце „Аесон“, И Во Комерцијален Контекст И Во...

По првите случаи во Белгија и Луксембург – Франција прeдупрeдува за oпaсноcт од пojава на птичjи гpип

Франција го предупреди населението за опасноста од појава на птичји грип, откако беше откриен злобен вид на овој вирус во живината на една фарма на североистокот од земјата, по откриените случаи во соседните земји Белгија и Луксембург, објави француското...

Mлaдитe кoи кoнcyмиpaaт мapихyaнa имaaт двojнo пoгoлeмa вepojaтнocт дa дoживeaт cpцeв yдap

Секоја консумација на марихуана може значително да го зголеми ризикот од срцев удар, покажува истражување. Лица помлади од 45 години кои консумирале марихуана во изминатите 30 дена имале скоро двојно повеќе срцеви удари отколку возрасните кои не ја конзумирале, се...

Зелениот чај е еден од најздравите пијалоци во светот – ова се неговите придобивки

Зелениот чај се смета за еден од најздравите пијалоци во светот. Тој е полн со антиоксиданси кои имаат многу здравствени придобивки. Зелениот чај не е само хидратантен пијалок. Растението зелен чај содржи голем број на здрави соединенија кои го прават...

Како влијае промената на времето врз здравјето на луѓето

Многумина се среќни што доаѓа постудено време од повеќе причини. Но промената на времето не им влијае позитивно на сите. Има луѓе што навистина чувствуваат сериозни тешкотии. Одамна било потврдено дека временските промени влијаат врз здравјето на луѓето, особено...

Познатиот доктор Фил ни ја открива тајната за витка линија со диетата 20/20

Д-р Фил Мекгроу, попознат како д-р Фил, ја објави книгата: „Диета 20/20: Претворете ја визијата за губење килограми во реалност“. Со оваа книга, тој се обиде да им помогне на луѓето кои се борат со вишокот килограми да ја...

Истражување – намалување на количеството шеќер во продуктите може да спаси животи

Јаглехидратите претставуваат нераздвоив дел од нашата исхрана. Тие се еден од трите основни макронутриенти и се наоѓаат во речиси сите намирници кои ги внесуваме. Тие го снабдуваат телото со потребната енергија (прости јаглехидрати – шеќери и сложени јаглехидрати –...

Британците со нов пронајдок: Лек за холестерол кој би можел да спаси илјадници животи

Националната здравствена служба (НХС), здравствениот систем на велика Британија, тестира нов лек за намалување на холестеролот во крвта, наречен „Инклисиран“, чија цел е да се спречи смртност од кардиоваскуларни болести кај британското население. Речиси половина од возрасната популација во Велика...

Сигнали што покажуваат дека ви е ослабен имунитетот

Имунитетот е многу важен за здравјето, а за време на пандемијата многу повеќе луѓе обрнуваат внимание на функционалноста на овој систем, кој го штити организмот. Експертите од областа се согласуваат дека има неколку сигнали со кои може да се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...
- Advertisement -spot_img