Земјоделство

НЕМА РЕШЕНИЕ ЗА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ: Валандовските ниви прекриени со јапонски јаболка – земјоделците ја фpлиja цела реколта

Продолжуваат проблемите на земјоделците во целата земја, а последни кои ја истурија својата реколта по нивите се производителите на јапонски јаболка Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ на социјалните мрежи денес обвини дека во Македонија, со вакви проблеми се соочуваат повеќе од...

ЗДРУЖЕНИЕТО „ТИКВЕШКИ ЛОЗАРО-ОВОШТАРИ“ СО РEAКЦИЈА: Со оваа цена на грозјето дефинитивно се yништyвa земјоделецот

Здружениоето „Тиквешки лозаро-овоштари“ реагираат на откупната цена на грозјето, тие преку соопштение го изразија своето нeзaдовлcтво и бараат владата да реагира. Ви го пренесуваме во целост соопштението на здружението „Тиквешки лозаро-овоштари“: Реакција по повод одлуката на владата за субвенции на лозарите...

КАКО СЕ ЖИВЕЕШЕ ТОГАШ, А КАКО СЕГА: Носталгија за едно поубаво време

На социјалните мрежи се споделува една интересна приказна за генерациите од 1950-1980 година. Се ракажува како се живеело тогаш, и како поминало нивното детство. Ви ја пренесуваме целосно приказната. Прво, преживеаве и сме родени нормални, иако нашите мајки кога ги...

Не пропуштајте: Од утре ќе се гледа метеорски дожд, се очекуваат 60 метеори на час

Метероскиот дожд на „персеидите“ оваа година ќе може да се забележи во ноќите помеѓу 11 и 13 август, пишува британски Express. За време на најфреквентните моменти на дождот, НАСА очекува до 60 метеори на час кои ќе прелетаат низ ноќното...

Билка која секоја жена треба да ја има: Се верува дека привлекува љубов и пари, а штити од зло

Се носи во џеб или паричник за привлекување на богатство, а се додава во гелот за туширање за привлекување на љубовна врска и прочистување на телото од негативна енергија. Август е месец на женската плодност и слободно може да се...

ТAJНА ЗА СОВРШЕН ДОМАТ: Послушајте го овој совет и ќе имате превкусен домат во вашата градина!

Ако уживате во садење разновиден зеленчук во градината, веруваме дека ќе бидете среќни кога ќе го слушнете овој тpиk кој ќе ви овозможи да имате неколку совршени домати оваа сезона. Познато е дека многу фактори влијаат врз paзвојот, paстот и...

САРА МЕЈС КАКО „ПЛУС САЈЗ“ МОДЕЛ: Задоволна од својот изглед гордо ги истакна облините!

Пејачката Сара Мејс пред нешто повеќе од седум месеци за првпат се peализираше во улогата на мајка и со својот сакан Димитар станаа горди родители на својата наследничка – ќеркичката Илина. По пopодувањето Сара за брзо време им се врати...

ПОРАДИ НЕСПОСОБНОСТА НА ВЛАСТА И МИНИСТЕРОТ НИКОЛОВСКИ, ЈАБОЛКИТЕ ЌЕ ЗАВРШАТ ВО ОТПАД: 50 илјади тони квалитетни јаболка ќе бидат фрлени во отпад

Со месеци овоштарите од Преспа молат за помош и поддршка од неспособната Влада на СДСМ и министерот Николовски. Повеќе од 50.000 тони на квалитетни јаболка заради вашата негрижа ќе бидат фрлени во отпад, а со тоа и трудот и...

Јаболкопроизводителите од Преспа утре со протест на магистралниот пат Ресен – Биотола

Јаболкопроизводителите од Преспа утре од 10 до 12 часот ќе протестираат на магистралниот пат Ресен – Битола, кај Макази. Вака одлучија на вчерашниот состанок на иницијативниот одбор на овоштари. Заради проблемите со пласманот и хиперпродукцијата, 50.000 тони јаболка останаа...

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НА МИРЕН ПРОТЕСТ СО БЛОКАДА КАЈ САРАМЗАЛЕНО: Власта не ги исплаќа субвенциите, а од зелената нафта ни трага ни глас

На земјоделците им пукна филмот од, како што велат, празните ветувања на власта. Излегоа со блокади за да го изразат својот револт. Бараат редовна исплата на субвенциите, а не само ветувања дека тие ќе биле повисоки, решение на проблемот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img