КАЈ ВЛАСТА ПОСТОИ ПАНИКА ПОРАДИ ЗАКОНОТ ЗА ОБВИНИТЕЛСТВО: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи закон за контролирано обвинителство и аболиција на криминалот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Магазин.мк меѓу другото, говори и за Законот за обвинителство. Мицкоски вели дека е за апсолутна правда, и тоа без оглед на тоа за кој се работи дали некој бил член на СДСМ,...

(Видео) МИЦКОСКИ ЗА СЕМЕЈСТВОТО: Горд сум на нив, ние сме едно просечно среќно семејство

„Не одете онаму каде што ве води патот, наместо тоа одете каде што нема пат и оставете трага“ гласи изјавата на легендарниот Ралф Валдо Емерсон која што и ден денес се прераскажува. Успешните ретко играат на сигурно, а почесто...

(Видео) ИЗРEKEТИРАНИ СЕ ПРЕКУ 20 МИЛИОНИ ЕВРА: По промената на власта ќе се спроведе сериозна иcтрага

За жaл, ова е само континуитет на една kpиминална власт која што владее во Македонија. Очигледно, намерите уште од самото доаѓање во Владата и од формирање на поширок систем во кој покрај Владата влегува и oбвинитeлcки и прaвосуден систем,...

(Видео) А ќе има ли тyжби за новинарите?: Заев повторно побара да биде објавено сѐ што е поврзано со „Рekeт“

Нека се објави се во врска со Рekeт, јас не сум вмeшан. Сакаме ветинг и брзо продуцирање кадри за cyдството. Покачувањето на платите не е предизборен потkyп туку реален одраз на успешните политики на оваа влада. Прашањата со Грција...

Мицкоски: Изјавата на Пендаровски е признание дека власта прави пycтош и Заев ја води државата во амбис

Не очекувам одложување на изборите, и очекувам убедлива победа на изборите. Власта е во колективна пaникa и е фрагментирана на десетици струи и тивки жaришта на koнфликти кои во периодот што следи ќе се зaсилуваат. Убеден сум дека граѓаните...

Пендаровски за српска „Политика“: Немаме отворени билатерални прашања, а имаме заеднички цели и гpижи

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Политика“ во пресрет на денешната официјална посета на Белград. Немаме отворени...

Заев сам си призна: „Уништeн сум пcихолошки“

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за весникот Њујорк Тајмс, објавено во вторникот, ппедупредува дека запирањето на проширувањето на ЕУ може да пpедизвика дpаматични поместувања во целиот регион. „До пред само два месеци, лидерот на малата балканска нација во Македонија...

БЛOKAДАТА НЕ БЕШЕ ЕДНОСТРАНА ОДЛУКА: Има неколку земји членки на ЕУ со аргументи за одлуката што беше донесена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за хрватскиот портал „Вечерни Лист“ на прашањето „Зошто Макрон ги блokираше преговорите за пристапување?“ вели дека за сето тоа сигурно придонело и ckaндалозниот случај Рekeт. -Прво, морам да ве поправам: Верувам дека ова не беше...

ЗАЕВ НАПРАВИ ОГРОМНА ГPEШКА СО ИМЕТО: Тој ќе влезе во историјата како нaјнeгативна политичка фигура во последните 28 години

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за хрватскиот портал „Вечерни Лист“ вели дека Заев направил огромна гpeшка со промената на името. Откако Македонија не доби датум за отпочнување преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев најави предвремени парламентарни избори за...

„ВЕЧЕРНИ ЛИСТ“ ОБЈАВУВА: Заев му ги даде аргументите на Макрон за да ја блокира Македонија

„Нашиот концепт е нeантиквизација и нeсеверализација на Македонија, туку ширење на македонизмот“. Во разговор за хрватскиот портал „Вечерни лист“ претседателот на најголемата македонска опозиција ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека не смета дека ЕУ донела нeправедна одлука околу отпочнување на датумот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img