КОВИД-19 (Коронавирус)

Нè „ослободија од режимот“ за да ја ограничат слободата на говор: Новинарите на настани само со ковид-сертификати

Владата вчера го дополни протоколот за организирање на настани со медиско присуство, а измените се однесуваат на следењето на настани од страна на новинарите и медиумските работници. „Задолжително е поседување на ковид сертификат за примени две дози на вакцини или...

Анализите покажуваат – Омикрон е за 40-50% послаб од Делта сојот

Две студии покажуваат помал ризик од хоспитализација од Омикрон отколку од Делта сојот. Но се уште е рана фаза од ширењето на оваа варијанта и факторите како зголемена преносливост се оште можат да создадат проблеми. Во оваа фаза на Омикрон бранот...

Таблетата на „Фајзер“ е прво одобрено лекарство против Ковид-19

Американската агенција за лекови (ФДА) го одобри итна употреба против Ковид-19 првото лекарство што е важна фаза во борбата против пандемијата, и може да им овозможи на милиони пациенти да добијат третман. -Ова одобрување обезбедува ново средство за борба против...

Нема дополнителни рестриктивни мерки за празниците – спласнат интересот за вакцинација

Нема дополнителни рестриктивни мерки за празниците, а дел од ковид центрите се затвораат и целата интерна клиника се враќа во нормала, истакна вчера министерот за здравство Венко Филипче. Според него, сегашните рестриктивни мерки во пресрет на новогодишните празници се доволни...

Д-р Даниловски: Потребна е солидарност и се додека не станеме свесни за тоа ќе се влечкаме со други соеви на вируси

Вечерва се одржа првата јавна научна дискусија С(ц)иеста во организација на Фондацијата Кантарот. Темата на панелот Ковид: две години подоцна, а главни точки на разговор беа варијантата омикрон и заканите од неа, вакцинацијата на возрасни и на деца и...

Д-р Пановски: Се оди со излитен став „само вакцината е спас“ и целосно го игнорираат природно стекнатиот имунитет, тоа е нечуено во историјата на...

Вечерва се одржа првата јавна научна дискусија С(ц)иеста во организација на Фондацијата Кантарот. Темата на панелот Ковид: две години подоцна, а главни точки на разговор беа варијантата омикрон и заканите од неа, вакцинацијата на возрасни и на деца и...

Проф. Стикова: Секој втор што оди во болница починaл, Македонија е шеста земја во светот по cmpтност од ковид-19

Вечерва се одржа првата јавна научна дискусија С(ц)иеста во организација на Фондацијата Кантарот. Темата на панелот Ковид: две години подоцна, а главни точки на разговор беа варијантата омикрон и заканите од неа, вакцинацијата на возрасни и на деца и...

Приведен маж: Седум пати се вакцинирал во име на други лица

Во Словенија е приведен маж кој во последните два месеци седум пати бил вакциниран против Ковид-19, а кривично ќе одговараат уште четворица, на чие име бил вакциниран за да добијат сертификат за вакцинација. Тие се товарат за манипулација при вакцинација...

Во Русија е регистриран МИР-19, нов лек против Ковид-19

Министерството за здравство на Русија регистрираше нов лек против Ковид-19, МИР-19, кој го изработи Медицинско-биолошката агенција, соопштија денеска претставници на институцијата. – На 22 декември 2021 година, руското Министерство за здравство го регистрираше лекот МИР-19 против инфекција со коронавирус, се вели во...

Шефот на СЗО: Со третата доза нема да се стави крај на пандемијата

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека не треба да се негува илузијата дека третата доза е доволна за да се ослободи светот од пандемијата на ковид-19, пишува Гардијан. Ниту една земја нема да може да излезе од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img