August 18, 2022, 8:40 am

КОВИД-19 (Коронавирус)

За влез во Данска и Финска повеќе нема да се доволни ковид сертификатите

Наскоро ќе биде потребен негативен ковид тест за влез во Данска, без разлика дали лицето е вакцинирано или не, а Финска воведува и построги ограничувања поради пандемијата, јавуваат агенциите. Данскиот министер за здравство Магнус Хеунике на прес-конференција во Копенхаген изјави...

13 милиони во kapантин: Кина затвори цел град поради ширењето на ковид

Кинеските власти во средата воведоа карантин во 13-милионскиот град Ксиан, поради острото ширење на Covid-19, четиресетина денови пред почетокот на Зимските олимписки игри во Пекинг. Кина од минатата 2020 година ја спроведува својата стратегија „нулта стапка на коронавирусот“ во рамките...

Одобрена употребата на турската вакцина против Ковид-19

Турската вакцина против Ковид-19, Турковак, е одобрена од турските власти за итна употреба и ќе почне да се користи од следниот викенд, изјави денеска министерот за здравство Фахретин Коџа. Турција почна да ја развива вакцината Турковак оваа година, но нејзиното...

Регистрирани 320 нови случаи на Ковид-19 во текот на изминатото деноноќие – починати се осум пациенти, најмладиот има 29 години

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.366 тестирања, а регистрирани се 320 нови случаи на КОВИД-19. Случаите по градови се следни: Скопје – 165, Прилеп – 26, Охрид...

(Фото) Еве како изгледа омикрон сојот виден под микроскоп

Научниците од центарот за вирологија и биотехнологија „Вектор“ успеале да изолираат вирусни честички од омикрон сојот на коронавирусот, па светот сега има можност од прва рака да види како изгледа… Македонија засега нема заразен од овој нов смртоносен сој.

Бил Гејтс: Влегуваме во можеби најлошиот дел од пандемијата

Омикрон варијантата на коронавирус ќе нè погоди сите, предупреди американскиот бизнисмен и еден од основачите на „Мајкрософт“, Бил Гејтс. Гејтс на „Твитер“ истакна дека ги откажал повеќето планови за празниците. „Токму кога се чинеше дека животот се врати во нормала, можеме...

Израел е првата земја во светот што ја воведува четвртата доза од вакцината

Израелскиот премиер Нафтали Бенет даде инструкции да почнат подготовките за давање четврта доза вакцина против коронавирус за одредени групи од населението. Панел здравствени експерти препорачаа четврта доза вакцина за постарите од 60 години, ризичните групи и медицинскиот персонал. Со тоа...

„АстраЗенека“ планира да произведе вакцина за сојот омикрон

Фармацевтската компанија „Астразенека“ во средата објави дека соработува со Универзитетот Оксфорд на производство на вакцина за сојот на коронавирус омикрон. „Заедно со Универзитетот во Оксфорд, презедовме прелиминарни чекори во производството на вакцини за сојот омикрон, доколку е потребно“, рече портпаролот...

СЗО предупредува за „нова бура“ низ Европа поради омикрон

Светската здравствена организација предупреди дека „се подготвува уште една бура“, опишувајќи го драматичното ширење на сојот Омикрон низ Европа, јави ДПА. – Откако беше идентификуван пред помалку од четири недели, сојот на коронавирусот беше откриен во најмалку 38 од 53...

Забpaна за публика на спортските натпревари во Германија поради ширењето на омикрон

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека спортските натпревари во земјата од 28 декември ќе се одржуваат без публика поради ширењето на вирусот омикрон коронавирус. -Меѓурегионалните големи настани повеќе нема да можат да се одржуваат во присуство на гледачи. Ова особено...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img