Еурека

Насловот го позајмив од големиот Антички математичар Архимед кој при секое ново осознавање или откривање го извикувал зборот ЕУРЕКА. Веќе изминаа 16 месеци од упокојувањето на Еуростандард банка и мојата континуирана посветеност да дојдам до виновниците за овој несакан чин....

Незаборавник

Блаже Конески е македонски деец, со невидена творечка, културна, хуманитарна и родољубива интуиција. Беше свесен за значењето на македонскиот јазик и прв ни го соопшти сознанието дека јазикот ни е единствената целокупна татковина. И не само тоа, туку и ја...

ЗОШТО Е НЕПРИФАТЛИВ “ПАТОКАЗОТ 5 + 1“?

Се шпекулира дека премиерот ќе остане на функција се додека не се отворат преговори со ЕУ, поточно додека не се надмине бугарската блокада. Се смета дека целта е да се потпише тн. „патоказ 5+1“, што никако не смее да...

Патриот

Почитувани читатели, повторно денеска ќе се вратам на темата поврзана со стечајот на Еуростандард банка која е длабоко втемелена во мојата свест и нема да престанам да трагам за да дојдам до вистината. Познавајќи го сопствениот карактер нема да молчам,...

Еден Стpaтег, една Струмичка Барбика и немopaлна Алтернатива

Колумната е кратка приказна за селските и примитивни трикови на политичката авангарда на власт во Македонија. Добро, приказна е и за нејзините модерни и урбани политички партии. Претпоставувам, погодувате. Кратко, многу кратко(само морално и психолошки) ќе ги дефинирам...

ИЗЛЕЗ

Севкупната актуелната состојба во Р. Македонија, беше предизвик да ги споделам со вас моите размисли и мотиви да го напишам овој текст и секако да го изразам мојот став. После завршувањето на локалните избори од ненадеж политичката сцена во Македонија...

Ристо Никовски: Кој и зошто го пушти Заев низ вода?

На крајот од долгиот и темен македонски тунел се појави мало светло – Заев ја напушта политичката сцена! Тој не заминува доброволно. Oд неговите странски ментори, за чија сметка им нанесе непроценливи, историски штети на македонскиот народ и на...

Топи: „Беса Транс работеше без лиценца под ‘чадорот“ на ДУИ – камен што треба да се отркала во бездната!“

„Артан Груби кажа дека секој камен ќе биде ќе биде превртуван се додека не се најде виновникот на трагедијата, во која умреа 45 патници, враќајќи се од Истанбул во Скопје! Потпретседателот на Владата на Македонија, овој, бре, прв, најголемиот...

Колумна на Ристо Никовски: Замина Георги Христов, големиот борец за правата на Македонците во Бугарија

Во Благоевград, на 11 ноември 2021 година, почина Георги Христов, симболот на македонизмот во Бугарија, алијас Јан Пирински, како се потпишуваше во дел од своите статии. Имаше 90 години ама беше витален до последниот ден, кога стана жртва на...

Колумна на Трифун Костовски: Заробен од своите

Почитувани читатели, Изминаа повеќе од 15 месеци од упокојувањето на Еуростандард банка. За мене нема да постои мир сѐ додека не ја најдам генезата и чинителите на овој злостор врз штедачите, физичките и правните лица и нас акционерите. Многупати пишував...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img