December 3, 2023, 3:04 pm

Никола Груевски со нова историска колумна: Дрангов и членовите на расформираното ВМРО за време и по Втората Светска Bojна

Ненаучени лекции на Македонците… Кирил Дрангов и неговата борба за независна македонска држава… Неодамна, на 13. Ноември се одбележаа 77 години од ослободувањето на Скопје, значаен историски настан за Македонија и Македонците. Се потсетивме на херојските подвизи на партизаните и...

Да сте живееле во нацистичka Германија речиси сигурно ќе сте гласале за Хитлep

Во 1936 година името на Адолф Хитлер било единственото на гласачкото ливче, а гласачите можеле да гласаат за или против фирерот. 98 проценти од гласачите излегле да гласаат на изборите, а од излезените гласачи 98 проценти гласале за Хитлер. Тоа...

Слобода или cмpт

Секој оној кој што досега не се вакцинирал од различни причини поради лични ставови, здравствени проблеми и ризици и поради новите мерки од утре за да го сочува своето работно место во јавната администрација ќе дотрча да се вакцинира...

Ивица Боцевски: Heпостојната оставkа и изиграната доверба

Уште вечерта, на 31 октомври, беше јасно дека Зоран Заев не поднел оставка. Зборот, искажаниот збор, е алатка на политичарот, посебно во демократски режими. Оставка на премиер е огромна работа во секоја држава и никогаш не паѓа од небо,...

Трифун Костовски: Политичка kpиза, излез или xаос

Завршија локалните избори, во рамки на кои ние граѓаните дадовме поддршка на кандидати за градоначалници и советници кои треба да работат во наш интерес во следните 4 години на локално ниво. Епилогот од завршените локални избори е јасен, меѓутоа...

Колумна на Ристо Никовски: Бугарија флагрантно го kpши договорот за „пријателство“ и Македонија мора веднаш да го отkаже

Меѓудржавните билатерални договори се документи со кои земјите или ги решаваат проблемите кои постојат меѓу нив, или прецизираат области и содржини за развој на соработката. Највисок билатерален акт меѓу две земји е договор за пријателство и соработка (и добрососедство...

Она што една бyдaлa ќе з@*бе потоа илјада паметни не можат да го опpaват

Читам провладините пропагандисти нагазиле на Северна и името како да на минус 20 биле на улица да го бранат Уставот, уставното име и идентитетот на Македонецот. Дечки лекцијата уште не сте ја научиле, а пораката од далеку ви е сфатена...

Koлyмна на Трифун Костовски: Кpaј или пoчeтoк

Почитувани читатели, Мошне се свежи настаните од вчера завршените локални избори со невидено голема победа по број на Градоначалници и Советници на опозиционите партии во Република Македонија, посебно на ВМРО-ДПМНЕ. Убеден сум дека се отвора едно ново поглавје во понатамошниот...

Лузер

Оваа колумна е најкратка колумна, од сите можни колумни на овој свет. Зоран Заев е лузер. Изгуби од народот на Македонија и Инфомаккс.мк стратегијата за одбрана на дигнитетот на граѓаните избирачи. П.С. Лузер е губитник. Тоа ти е кога народот за сите...

Колумна на Сотир Костов: Скопје 2021: Прозор мора пасти! (1943)

„Борбата не ја добива оружјето, туку срцето на јунакот“Петар Петровиќ Његош Битката за градот Скопје и општините Центар, Карпош, Куманово, Тетово, Гостивар, Охрид, Битола, Ресен и Кочани финишира. Првиот круг од локалните избори се покажа како голем и силен изборен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img