October 3, 2023, 7:12 pm

Koлyмнa на Трифун Костовски: Oтcтpeл

Почитувани читатели, изминуваат веќе 15 месеци од денот кога Еуростандард банка се однесе во стечај. Низ целиот период на овие 15 месеци истражував, размислував и секако логички доаѓам до заклучоци кои несомнено се поврзани со мојата личност. Самиот наслов...

Што е најголем неуспех во политиката?

Кога наместо едно општество за сите, вие преку “раздробено општество“ и “антиопштествен дух“, со криминал, корупција, кронизам, клиентелизам и непотизам, правите држава на мафијата. Кога еднаш ќе добите предупредувачка порака од граѓаните, и ќе продолжите и понатаму по свое. Кога втор...

Латас: Никој пoлa oд cвoитe гpaѓaни нe ги нapeкoл злo…

За Заев сите што не гласаат за Шилегов се зло. Тежок збор, особено од политичар кој и плата и тоа над плата со тендерите и марихуаната го добива од сите граѓани. Да наречеш зло најмалку 100.000 скопјани, и 300.000...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: “Иcтopиcкaтa“ кoмисиja co Бугарија мopa вeднaш дa пpeкинe co paбoтa

Член 8, став 2, од “Договорот за (не)пријателство, (не)добрососедство и (не)соработка меѓу Македонија и Бугарија“, гласи: “... со цел продлабочување на заемната доверба, двете договорни страни ќе формираат ‘Заедничка мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања’, на паритетна...

Трифун Костовски ги анализира изборите: Пoбeдaта на ВMPO беше очекувана, Мицкоски имаше моќeн говор кој одекна во јавноста

Најнапред сите ние граѓаните на Република Македонија бевме многу среќни бидејќи немаше крвави настани околу гласачките места и помеѓу симпатизерите на политичките партии. Постојат информации дека се вршело мобинг, поткуп на гласачите да гласаат за одредени политички субјекти. Ова...

Koлyмнa нa Трифун Костовски: Мaкeдoнcкa peaлнocт

Помина првиот круг од локалните избори кој на виделина ги извади сите аномалии што се присутни во нашево општество и што се директно поврзани со иднината на секој поединец и нашата држава. Транзицијата низ која Македонија минува влегува во нејзината...

Изборен дeбaкал: Изборен мoлк рамeн на пoткуп, брyтaлно наcилcтво и заpибан фингeр пpинт

Несоодветната политичка култура ќе биде главната пречка за вистински демократски промени во земјите на Југоисточна Европа Габриел Алмонд, 1988г. Денот пред изборите (сабота) се покажа како “црна предизборна сабота“, поточно наместо ден на молк, се претвори во ден на поткуп. Срамно, и...

Сотир Костов: Финално одбројување, победа или уште еден пораз на опозицијата?

Создавај и развивај оддржливи комуникации со граѓаните. Постави го семејството на здрави основи. Води грижа за градинките(децата) и училиштата(учениците). Развивај ги културата, уметноста и спортот. Освои ги улицата, квартот и населбата – тоа е успешниот социјален маркетинг за...

А, да збориме малку за Кипарските сметки на Чифлиганец…

Деновиве во ситуација на целосна безидејност во делот на негативна кампања за време на изборната кампања, медиумите под контрола на власта или оние кои се под нејзино доминантно влијание како и дел од институциите на власта се обидуваат да...

Koлумна на Трифун Костовски: Иcтpajнocт

Време е да пишувам за истрајноста како оној нужен, стоички, стамен дел од нашето човечко постоење. Истрајноста кај нас луѓето е вродена потреба за наше себе одржување. Истрајноста кај секој поединец има градиција и различни мерливи регистри. Имаме луѓе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img