(Видео) Прв македонски филм на „Netflix“ – „Сестри“ номиниран за оскар за најдобар меѓународен филм

Од петок (24.12) светската публика ќе има можност да го гледа и филмот „Сестри“, што воедно е и прво филмско остварување на Дина Дума (30). Филмот имаше светска премиера на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, а истовремено тој е и...

(Видео) Бугарите продолжуваат со кражба и фалсификување на македонската култура

На социјалните мрежи постојано наидуваме на реакции од македонски музичари, како и други работници во полето на културата, кои објавуваат за постојаната, систематска кражба и плагијаризам на македонска народна и современа музика, од страна на бугарски квази-уметници, воедно преставувајќи...

Стојкоски: Културното уметничко друштво „Григор Прличев“ ќе го чуваме, негуваме, промовираме и поддржуваме

Ѓорче има непроценливо богатство кога е во прашање македонската традицијата и фолклорот. Нема кој нема чуено за ансамблот на народни песни и ора „Григор Прличев“. Традиција од 75 години, над 300 активни членови и натаму ја чуваат ризницата на македонското...

Ограбена аптека на Партизанска

Пари од касата одзело лице кое синоќа упаднало во аптека на булеварот Партизански Одреди. Како што информираат од полицијата, крадецот се заканувал и употребил сила кон фармацевтката која била на смена. Од МВР велат дека се преземаат мерки за расчистување на...

Новинарите Марија Реса и Димитриј Муратов се добитници на Нобелова награда за мир

Новинарите Марија Реса и Димитриј Муратов ја добија Нобелова награда за мир за 2021 година за нивниот придонес во заштита на слободата на изразувањето во Филипини и Русија. „Слободното, независно и точно новинарство служи како заштита против злоупотребите на власта,...

Експерти од Алибаба, Спотифај и Вибер доаѓаат во Скопје

Подготовките за најголемата конференција за е-трговија во Македонија, која оваа година по четврти пат ќе се одржи на 12 ноември под мотото „Ready, set, grow!”, се во полн ек. И годинава, конференцијата за е-трговија ќе биде место каде што сите...

“Бела ноќ” утре во Скопје

Скопје и скопјани ќе имаат можност повторно да бидат дел од едно уникатно културно доживување, на веќе традиционалната „Бела ноќ“. Многубројните уметници што ќе им се претстават на граѓаните со концерти, изложби, кинопроекции и други културни перформанси на 13 локации...

Портрети на македонски културни работници блеснаа на „Рузвелтова“ во Скопје

Црно – бели портрети на уметници, културни работници и креатори на културна политика, или поддржувачи на културна сцена, се поставени во центарот на Скопје, на фасадите на зградите на улицата Рузвелтова 44a – 46а, 130. Целта е да го...

Секоја чест: Ученик од Пpилеп ја помина конкypeнциjaта од 48.125 yченици од cветот и ќе се натпpeвapyва во финалето на Меѓунapoдниот натпpeвap по англиcки...

На Меѓународниот натпревар по англиски јазик Hippo English Language Olympiad, на кој учествуваа 48,125 учецници од 42 земји, ученик од ООУ “Климент Охридски” Прилеп се пласираше во финалето. 186 учесници од целиот свет влегоа во финалето, а помеѓу нив е...

Вечерва започнува триесет и шестото издание на „Макфест“

Триесет и шестото издание на Фестивалот на музика „Макфест“ ќе се одржи денеска и утре. Првата вечер е посветена на изведувачи кои првпат се појавуваат на сцената на „Макфест“, додека втората е замислена како финале. Оваа година дваесет и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img