December 3, 2023, 2:57 pm

(Фото) 15-годишна традиција во Скопје: “Звуците на чаршијата”

Концерт на оперски арии и промоција на цеде на Христо Арсовски-драмски тенор и Андреја Наунов-пијано се одржаа синоќа на платото пред влезот на НОБ, во рамки на традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“, која почна завчера, а чија цел, веќе...

(Видео+фото) Обраќање на претседателот Пендаровски на 42. издание на фестивалот „Браќа Манаки”

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 42. Издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки". Како покровител на оваа значајна манифестација, претседателот Пендаровски истакна дека благодарение на фестивалот, Битола...

Свечено отварање на 60. издание на Струшките вечери на поезијата

Со акростихот „Т’га за југ“ министерката за култура Ирена Стефоска го отвори 60. јубилејно издание на меѓународната поетска манифестација Струшки вечери на поезијата. Осврнувајќи се на поими карактеристични за Струга, обраќањето им го посвети на поетите, посакувајќи им уште...

Книжарница ТРИ со книжевни препораки за секого

Во средината на летото и на Летниот книжевен фестивал, од Издавачки центар ТРИ пристигнуваат новитети и книжевни препораки за секого и секаде. За сите кои сакаат лето за уживање, но полно со емоции и длабоки приказни, тука се новите ексклузивни...

Македонски фолклор во најдолгото оро за Гинис

Членовите на Културно уметничкото друштво „Илинден“ од Битола, како учесници на Фолклоријадата во УфA, Русија, беа дел од најдолгото оро заиграно досега низ светот. КУД Илинден 2.700 учесници од 37 земји од светот и припадници на 71 различна националност беа дел...

Neuron English летен камп за прв пат во Македонија

Доколку сакате вашето дете да се забавува во текот на летниот распуст, а истовремено и да учи англиски јазик, летниот камп на Neuron English е вистинското место. Neuron English е бренд развиен во повеќе земји, а сега за прв пат...

(Видео) Casualty – нов ултимативен летен хит во најава на македонскиот диџеј и продуцент Галоски

Најдобриот македонски диџеј и продуцент со светска кариера Галоски официјално од денес и со уште едно ново издание кое дефинитивно има тенденција да ги собори светските топ листи. Најновата трака насловена како CASUALTY уште официјално необјавена веќе имаше светска...

Последната светлина како животна надеж – Peцензија на “Last light“

Имав прилика да го гледам краткиот филм “Last light“, од Јован Саркањац(автор на сценариото и режисер), во кој главната улога ја толкува Лазар Христов. И пред да почнам да го гледам филмот веќе на еден начин бев пријатно изненаден...

Дpaма нa Aлeкcандap Cтaнковcки: Kapaнтин – Втор дeл

Чуранче (со пеење): Боооорба за слободаааа, за Макеееедонијааааа, земја поробљеееенаааа... А, бе, какву борбу ќе водиш с’с овој стоку што ти продајеф име и част за празно обеќање. К’д им доѓеф оне убице од тиранина, ќе побегнеф ко кокошке...

Hoвa книгa нa Coтиp Костов: „Мyзички икoни“

Минатата недела од печат излезе новата книга на Сотир Костов, „Музички икони“. Тоа е книга за музиката на нашата младост, - Рок-ен-ролот. Обработувајќи ги музичките легенди како бренд концепти, авторот во книгата пишува за предходниците на рок-ен-ролот како што се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img