Одбележан денот на Гостивар: Д-р Ферит Садику прогласен за почесен граѓанин

На пригодна свеченост под мотото „Гостивар на прво место“, синоќа во салата на Советот на Општина Гостивар беше одбележан општинскиот празник – 23 декември. Пред присутните, меѓу кои беа претседателот на државата Стево Пендаровски и поранешните градоначалници Енвер Зенку и...

Соопштение од ЕВН: Oд 8 до 15.30 часот нема да работат семафорите во строгиот центар на Скопје

Oд 8 до 15.30 часот нема да работат семафорите во строгиот центар на Скопје. Како што соопштија вчера од компанијата ЕВН, семафорите нема да работат оти овој дел од градот ќе биде без струја. Од ЈП „Улици и патишта“, која...

(Фото) Изгоре до темел куќа во Кисела Вода, Ѓорѓиевски најави помош и повторна изградба на домот

Вечерва изгоре до темел куќа во Кисела Вода во сопственост на Тони Атанасовски. Градоначалникот Ѓорѓиевски излезе на лице место и повика сите хумани граѓани и општествено одговорни компании и фирми да се вклучат и да помогнат Атанасовски повторно да...

ЈП Улици и патишта ги повика МВР да не дозволат голем метеж низ градот поради најавеното исклучувањето на семафорите

ЈП Улици и патишта по најавите на ЕВН дека дел од семафорите во централното градско подрачје нема да работат во текот на утрешниот ден од 8 часот наутро до 15:30, ги повикува надлежните за регулирање на сообраќајот, односно МВР за да...

Арсовска: „Не за нacилството кон жените во јавниот живот“ треба да важи за секоја една жена во Македонија

Градочалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, дене учествуваше на панелот „Родово сензитивни локални самоуправи“, како дел од годишната конференција за децентрализација и локално управување во организација на УНДП Арсовска во своето обраќање истакна дека е неприфатливо насилство кон сите жените...

Утре без вода неколку улици од Центар

Од ЈП Вододвод и Канализација сме известени дека на ден 24.12.2021 година (петок), поради изведување на уличен водоводен дефект со димензија – ф – 80 мм., на ул. Црвена Вода, раскрсница со ул. Даме Крапчев , прекинато водоснабдување ќе...

(Галерија) Одговорна младина: УМС ја спроведува акцијата „Недела на солидарноста“ ширум Македонија

Младинските политички организации неуморно и нескромно ја негуваат практиката на одговорност и хуманост спрема ранливите групи, како важна општествена и колективна карактеристика. Преку десетици донации ширум Македонија, комитетите и комисиите на УМС при ВМРО-ДПМНЕ и оваа година повторно ја спроведоа...

ЕВН со вонредно известување: Исклучување на струјата во Центар, еве на кои локации

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 24.12.2021 година (петок), без електрична енергија ќе станат: – во периодот од 08:00 до 15:30 часот, ќе има вонредно исклучување на следниве локации: семафори на раскрсница кај Веро Џамбо, ул. КЕЈ 13-ти...

Cвлечиште и голем одрон кај Миладиновци, сообраќајот се одвива само на една лента

Поради свлечиште и голем одрон, сообраќајот на 10 километри пред Миладиновци е пренасочен само на една коловозна лента, во должина од 150 метри, соопшти вечерва АМСМ. Автомотосојузот информира дека на самото место на одронот, на патниот правец А2, Свети Николе...

Живееме во време на промени: Македонија ја доби првата жена претседателка на ЗЕЛС, од денес Арсовска има нова функција

Градочалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска едногласно беше избрана за претседател на ЗЕЛС. Арсовска вети дека ќе се посвети на интензивирање на процесот на децентрализација и обезбедување зголемена финансиската стабилност и независност на сите општини со цел обезбедување...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img