КОНЕЧНО: Поставени столпчиња – Нема веќе паркирање пред фурната Силбо

Заради зголемување на безбедноста и регулирање на сообраќајот, Општина Центар денес постави заштитни столпчиња кај фурната „Силбо“ спроти Универзална сала во Скопје. Поставени се 47 столпчиња на средина на улицата Костурски херои, на потегот од раскрсницата со улицата...

Арсовска на средба со здруженијата „Го сакам Водно“ и „О2“: „Итноста на состојбите налага да се донесе посебен закон за заштита на Водно“

Градоначалничката на Град Скопје денес оствари средба со граѓанските здруженија „Го сакам Водно“ и „О2“. На средбата се разговараше за заштита на Водно, предизвиците и предлози за нивно трајно решавање. „Итноста на состојбите налага да се донесе Lex specialis закон...

Похумана грижа за бездомните животни во Скопје: Арсовска на средба со претставници од „Анима Мунди“

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денес оствари средба со претставници од граѓанското здружение за заштита на животните „Анима Мунди“. На средбата се разговараше за похумана грижа како и изнаоѓање на трајно хумано решение за проблемот со бездомните животни. „На...

Арсовска: Иcчиcтена и дивата дeпониja на крајот на булеварот Илинден

Исчистена и дивата депонија на крајот на булеварот Илинден во населбата Карпош 4. Ова е само продолжение од проектот на новата градска администрација за чистење на дивите депонии на територија на градот Скопје, соопшти градоначалничката на град Скопје, Данела...

Арсовска и Стефковски на работна средба со Урбаните и Месните заедници од општина Гази Баба

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, заедно со градоначалникот на Град Скопје Данела Арсовска одржа работна средба со Урбаните и Месните заедници од општина Гази Баба. На средбата се разговараше за проблемите со кои се соочуваат граѓаните. „Проблемите ќе ги...

Ѓорѓиевски: Продолжувавме со чистење на дивите дeпонии, мораме да создаваме зелена, чиста и модерна Кисела Вода

Денес се заврши со чистењето на големата депонија по насипот од реката Мала Рада, а во текот на денешниот ден се исчисти и депонијата покрај Хемтекс. Огромни количини на отпад беа отстранети и од оваа локација, во непосредна близина...

Утре без струја дел од Центар, Аеродром и Карпош

Дел од корисниците од улицата „Пролет“ со бр.11, 13 и 15 во Општина Центар, како и делот од корисниците од булеварот „3-та Македонска бригада“ кај ресторанот „Виолина“ и бараките на Водостопанство до ТС Југ Нова во Општина Аеродром утре...

Без вода дел од улицата „Благоја Стевковски“, Хиподром и Трубарево со намален притисок

Поради дефект на улицата „Дончо Штипјанчето“ кај стара последна автобуска на 50-ка, денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од улицата „Благоја Стевковски“, а со намален притисок ќе бидат Хиподром и Трубарево. Како што информираат од ЈП „Водовод и...

Андоновски: Двокатните автобуси биле намерно caботиpaни во ЈСП

Која е вистинската висина долгот на Град Скопје и што ќе се случи со Бас рапит транзит системот и бесплатниот јавен превоз во главниот град на земјава, беа дел од темите на вечерашната Топ Тема на Телма. Советниците Мартин...

Андоновски: БРТ заменуваше една линија, а ние имаме концепт да се поврзе секое населено место со јавен превоз

И проектот набавка на 250 автобуси нема да се случува веднаш или за шест месеци, туку ќе оди етапно, или контиуирано ќе се спроведува 4 години. И за 4 години очекувам да имаме 250 ноови, и наредната година ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img