Андоновски: Бесплатниот автобуски превоз ќе се реализира во етапи како што беше кажано, а и секој граѓанин заслужува паркинг по пониска цена нешто што...

Стефан Андоновски, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје во гостувањето на телевизија Телма во емисијата Топ тема посочи дека претходно во Град Скопје се направени многу нереални работи како на пример дека има 32 милиони евра договорени...

Андоновски: Сѐ што вети Арсовска исполнува, а Шилегов никој ништо не го праша 4 години

Градоначалничката Данела Арсовска е на функција месец и десеттина дена и на секој му треба време или тие 100 дена. Позитивен впечаток ми остави бидејќи се исчистени 50 депонии. За првите 82 дена вети мапирање на депонии и за...

Без струја дел од Ѓорче Петров

Од 09 до 14:30 часот денеска без струја ќе бидат жителите од улиците „Воин Драшкоци“ и „Браќа Галеви“ од општина Ѓорче Петров. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, прекинот е поради технички зафати во електродистрибутивната мрежа.

(Видео+Фото) Истокот под вода – Поддршката од централната власт изостана

Денес општина Кочани и јас како градоначалник имавме можност да организираме еден иницијативен координативен состанок со градоначалниците од истокот, поврзан со неодамнешните случувања во врска со поплавите, чувствувајќи дека изостана поддршката од централната власт ние се договоривме за неколку...

(Фото) Целосна реконструкција на две детски игралишта во Кисела Вода е во завршна фаза

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денес изврши увид во состојбата на двете детски игралишта чија реконструкција е во завршна фаза. Првото е лоцирано на улицата “Димо Хаџи Димов”. Поставени се сосема нови реквизити за детска игра, клацкалки, лулашки просторот е ограден,...

Кирил Минанов, дипломиран електротехнички инженер од „Електромобилност“, зборува зошто за Скопје е погyбно БРТ, како и за можните решенија за јавниот транспорт

Кирил Минанов, дипломиран електротехнички инженер од навладината организација „Електромобилност“, зборува зошто за Скопје е погубно БРТ, како и за можните решенија за јавниот транспорт. -Се работи за недемократско усвојување на план без јавна научна дискусија, нема проект, нема детали… Според...

Ѓорѓиевски: КУД Китка преку 50 години гласно говори пред светот за Македонецот и за Македонија

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски синоќа беше гостин на традиционалниот годишен концерт на КУД “Китка” од Драчево. Настанот под име “Прошетка низ Македонија” собра на едно место, во Домот на културата во селото Драчево, голем број од љубителите на македонскиот фолклор...

Поради интензивни врнежи од снег воведена забpaна за тешки товарни возила во делови од земјата

Забрана за тешки товарни возила поради интензивни врнежи од снег е воведена изутринава во 4,50 часот на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Стража. Како што соопшти АМСМ од 3,45 часот на патниот правец Маврово – Дебар се...

Земјотрес во источниот регион на Македонија

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтерата скала е регистриран денеска во 11:49 часот со епицентар на подрачјето Свети Николе – Штип, 65 киломтери југоисточно од Скопје, соопшти попладнево Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. -Земјотресот имаше локална...

(Фото) Исчистени уште три диви депонии во населбата и селото Драчево

Продолжува чистењето на дивите депонии низ општина Кисела Вода. Денес се чистеше на неколку локации во селото и населбата Драчево каде несовесното однесување на поединци создало натрупување на огромни количини смет. Со соодветна механизација, сезонските работници ангажирани од Општина Кисела...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img