Дали Исус бил левичар или десничар?

Како Исус станал поврзан со десницата? - Пишува „Политико“ Тој беше син на бегалци кој се залагаше за сиромашните и ги повика своите следбеници да не го фрлаат првиот камен. Но, кога станува збор за гласачките кутии, Исус стана политичка...

Што им кажа Кочо Рацин на Србите и Бугарите: За мене е важно дека оваа земја се викала Македонија

Кочо Рацин или целосно, Koста Апостолов Солев Рацин роден во Велес, 22 декември 1908 — македонски книжевник и комунист, најпознат по својата поезија. Се смета за еден од основоположниците на современата македонска книжевност, а неговата стихозбирка „Бели мугри“ претставува...

Криптовалутите во црвено: Голем пад на пазарот на дигитални пари

Пазарот на криптовалути уште „еден ден по ред“ е во црвено, т.е. и денес бележи пад на пазарната капитализација од цели 5,6 отсто, што во моментов изнесува 2,36 трилиони долари. Bitcon во изминатите 24 часа, според веб-страницата CoinDesk, изгуби 2,8...

Голем пад на цената на биткоинот

Во тек е нова „корекција“ на пазарот на криптовалути. Биткоинот изгуби една петтина од својата вредност во саботата и продадени се речиси илјада милијарди долари од сите криптовалути. Се чини дека сè е поттикнато од макроекономската несигурност поради неизвесноста за омикрон...

Во Скопје за првпат отворена продавница за ексклузивна долна облека „ESOTIQ“

во Скопје свечено се отвори првиот бутик за ексклузивна долна облека ESOTIQ. Ова е бренд за енергични жени со огромен сек-сапил, а нивната мисија е да го обликувате женското тело со извонредна долна облека, така што кога и да...

(Фото) Македонија и Грција чeкop пoблиcкy дo изгpaдбaтa нa интepкoнeктopoт зa пpиpoдeн гac

Националните компании за пренос на гас од Македонија и Грција, НЕР и ДЕСФА вчера во Солун потпишаа Договор за соработка за развој и изградба на интерконекторот за природен гас, што е уште еден чекор поблиску до изградбата, но и...

Ha дeнeшeн дeн: Oтвopeн пpвиoт „Meкдoнaлдc“ pecтopaн вo Македонија

Во 1997 година на 7 септември во Скопје беше отворен првиот Мекдоналдс ресторан. Во Македонија имаше седум ресторани со околу двесте вработени, а во светот има повеќе од 37.000 Мекдоналдс ресторани. Првите ресторани ,,Мекдоналдс’’ се отворија во САД, Канада, Костарика, Панама,...

Koлкy зa „џeпapлaк“: Eвe кoлкy пapи дoби Мелинда Гејтс oд paзвoдoт co Бил

Во понеделникот Бил и Мелинда Гејтс, дефинитивно ставија крај по 27 години брак, а медиумите ги открија сите детали за разводот во кој беа поделени неверојатни 130 милијарди долари богатство. Бил и Мелинда Гејтс се познати како еден од најстабилните...

Велат дека е најубава жена на светот, СЕ PA3ГOЛИ, А МАЖИТЕ ПОЛУДEA

Мадалина Генеа (33), која сите ги засени на фестивалот во Венеција пред две години, денес многумина ја сметаат за најубава жена на светот. Таа деновиве беше „уловена“ како летува со својот нов партнер во Портофино. Мадалина во моментов живее во...

Ева 3aeва во шик kpeација со отkaчени детали

Внуката на премиерот Зоран Заев, Ева Заева воодушевува со модната комбинација. Досегашните резултати потврдуваат дека во Ева Заева лежи огромен моден потенцијал. Ако се разгледаат нејзините фотографии на социјалните мрежи, станува јасно дека Заева би можела одлично да се реализира...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img