Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши првиот ден од официјалната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и на владина делегација од...

Гир: Македонија и Бугарија треба да ги продолжат напорите за решавање на ова билатерално прашање

„Сите би сакале да видиме отворање на преговорите што е можно поскоро, тоа е итно прашање. Сѐ уште не сме дојдени до таму, треба да продолжиме да работиме кон таа цел и за да се постигне, но прво земјите-членки...

Тажна вест: Почина Видосава Грубач, актерка на Драмски театар

Во Скопје почина актерката Видосава Грубач, која кариерата ја мина во Драмски театар Скопје, чиј член беше од 1962 година па се до пензионирањето. Грубач заедно со Милица Стојанова и Ленче Делова играше во „Богомилска балада“на Тодорка Кондова-Зафировска, првата претстава одиграна...

Д-р Беќаровски за Омикрон: Шансите да завршите во болница се околу 80% помали

Сите релевантни и независни укажувања сугерираат дека омикрон е со многу поблаги симптоми и шансите да завршите во болница се околу 80% помали, од моментално доминантната делата варијанта во Македонија, пишува во својата Фејсбук објава др.Нико Беќаровски. -А ЗОШТО СЕ...

Одрон пред Миладиновци – сообраќајот пренасочен на една лента

Поради свлечиште и голем одрон на патниот правец А2 Свети Николе – Миладиновци на 10 километри пред Миладиновци, сообраќајот е пренасочен само на една коловозна лента во должина од 150 метри. На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Сообраќајот...

Генералштабот реферираше кај Претседателот за борбената готовност на армијата

Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска ќе го информира врховниот командат на вооружените сили и претседател на државата Стево Пендаровски за борбената готовност на Армијата во тековната 2021 година. На реферирањето, кое е редовна годишна обврска на началникот на...

Спасовски: Бројчаникот можеби го нема, но пари се враќаат

„Бројчаникот можеби физички не проработе, но фактички и преку правните одлуки тој проработи“. Ова го коментираше министерот Оливер Спасовски вечерва во студиото на ТВ21 во дебатниот магазин „Клик Плус“ околу бројчаникот на Триумфална капија кој го најави Зоран Заев. Спасовски...

Спасовски: Заев ќе биде запишан во историјата, носеше храбри и визионерски одлуки, кои што не можеа да ги разберат многу од граѓаните

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во студиото на ТВ21 се осврна на оставката на Зоран Заев нагласувајќи дека сѐ што направил премиерот во заминување е историски факт и дека му е чест што бил негов соработник во...

Спасовски: Не треба да бидам дел од новиот тим на СДСМ, Ковачевски треба да избере нови луѓе

Министерот Оливер Спасовски смета дека не треба да биде дел од тимот на новиот претседател на СДСМ Димитар Ковачевски, и дека се потребни нови луѓе со нови визии. Ова Спасовски го кажа вечерва од студото на ТВ21 во дебатниот магазин...

Мицевски: Владата во оставка имаше обврска да одговара на пратенички прашања

„Ова е низок морален чин од страна на премиерот Зоран Заев од причина што на координацијата што се одржа понеделникот договорено беше оваа седница за пратеничките прашања да се одржи на денешниот ден 23.12.2021 година. Иако не е последен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img