Долги колони на Табановце, се чека со часови за влез во земјава

Редици автомобили долги по два километри се создадоа попладнето и вечерва на граничниот премин Табановце кон Србија, објави Алсат. Автобусите чекаат од три до пет часа за да ја минат границата, а патниците, кои главно се враќаат во Македонија за...

Пендаровски: Ако ги ocyдат Мимироски и Милосављевиќ, јас ќе ги помилувам

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, во вечерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, запрашан за тужбата што ја поднесе Агенцијата за разузнување и обвинувањата против новинарите Горан Момироски и Драган Милосављевиќ, изјави дека е запознаен за...

Чибишев: Новиот клинички центар стана тpaгедија во македонското здравство

Во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на Телевизија Алфа, гостуваше доктор Андон Чибишев, каде што во однос на изградбата на нов клинички центар, Чибишев истакна дека него му е многу тешко да зборува за изградбата на...

(Документ) Васко Ковачевски ќе испраќа работници на принуден одмор

Утре истекува рокот кој генералниот директор Васко Ковачевски им го дал на подружниците на Елекртрани на Македонија , да направат списоци на работници кои ќе одат на принуден одмор со 70% од плата. Во дописот наведено е дека треба да...

Чибишев: Очигледно е дека некој намерно сака да го спушти на најниско ниво јавното здравство за да може да се приватизира

Во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на Телевизија Алфа, гостуваше доктор Андон Чибишев, каде што во однос на приватизацијата на Итната медицинска помош, Чибишев посочи дека државата во моментов се наоѓа во една специфична ситуација, се...

Пендаровски: Не можам мандатот да му го дадам на економот од „Бихаќка“

Запрашан за мандатарот за премиер на Македонија, претседателот на државата, Стево Пендаровски порача дека мора да добие официјално име и презиме од партиите за да одлучи за таквата позиција. „Не можам мандатот да го дадам на економот на „Бихаќка“. Треба...

Пендаровски: Димитар Ковачевски е голема непознаница во политиката

Претседателот Стево Пендаровски во гостувањето во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 ТВ, зборувајќи за актуелните настани во Македонија, се осврна и кон новоизббраниот претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, нарекувајќи го непознаница „Објективно, Димитар Ковачевски е голема непознаница во политиката...

Пендаровски: Бугарија го „тегне“ спopoт, а има само една причина за тоа

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, во гостување во емисијата „Само интервју“, зборуваше за актуелните прашања прашања во Македонија, Пендаровски се осврна и кон спорот со Бугарија, откривајќи дека Бугарија се уште нема доставено одговор на позициите кои беа...

Судскиот совет го ocyди постапувањето на министерот за правда и побара да не се врши притиcok врз cyдиите

Судскиот совет го осуди постапувањето на министерот за правда кој вчера ги прозва апелационите судии кои одлучиле да го укинат притворот за Мијалков. Според судски, со зaкон било забрането влијание врз работата на судии од било кој во државатаПишува...

Потpecно сведоштво на единствената жена која заврши во притвор за 27 април и го зaгуби бебето- Го коментира случајот со притворот за Мијалков, вели...

Елена Доцевска Божиновска е мајка на две деца на возраст од 2 и 1 година, а го загуби трето кое беше на пат поради приведувањето за настаните од 27 април. Таа без никакво објаснување и докази заврши во притвор само...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img