ВАЛКАНОВ ОД ,,МИНСТРОЈ“: Ќе се вратат на работа сите 1.000 рудари

Директорот на „Минстрој“, Николај Валканов посочи дека се отпочнува со инвестициски циклус од 20 милиони евра во рудниците „Злетово“ и „Тораница“, а најави дека на работа ќе се вртат сите 1.000 рудари кои останаа без работа со стечајот на...

РОКОТ ИСТЕКУВА: ДИК ги завршува дополнителните проверки на спорните гласачи

Денеска истекува рокот во кој Државната изборна комисија треба да направи дополнителни контроли или лично да контактира со спорните гласачи, откако на 19 овој месец истече рокот во кој тие имаа можност сами да се пријават до Комисијата. ДИК на седница...

СПАСОВ: Државна помош од 12.000 денари за средношколци од семејства приматели на социјална помош

Сите средношколци кои потекунуват од семејства приматели на социјална парична помош и редовно посетуваат настава ќе добијат државна помош од 12.000 денари за учебната 2016/2017. Јавнот повик е објавен денеска и ќе трае до 30 септември. Заинтересираните средношколци можат...

МВР ДОБИ НОВИ 25 ВОЗИЛА: „Шкода јети“ донација од Чешка

 Донација од 25 возила „Шкода јети“ во вредност од 740.000 евра денеска предаде Чешката амбасада во Македонија за потребите на граничната полиција при МВР. Министерот за внатрешни работи Митко Чавков истакна дека оваа донација е исклучително важна за потребите на...

ЗАЕВ ДА НЕ ПРИПАРИ НА ТРИБИНИ: Комитите му порачаа на Заев да не припарува на македонски натпревари!

Ниеден политичар во светот не оди на стадион да гледа фудбал, освен ако не игра националната репрезентација против друга репрезентација или евентуално ако е гостин во друга држава како како преставник на својата земја. Кај нас тоа не е...

ОТВОРИ СЕ ЗЕМЈО, ГОЛТНИ МЕ: Нов гаф на Зоран Заев – на 31 декември ќе објавеле избори за 11 декември!

Нов гаф кон колекцијата гафови на Зоран Заев. Во изјава за медиумите лидерот на опозицијата и стравствен навивач на Шкендија, денес изјави дека верува дека ќе бидат исполните условите согласно кои ќе биде фиксиран датумот за избори. Исто така, Заев...

(Галерија)СО РУДАРИТЕ НА ИСТА МАСА: Премиерот Димитриев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски на ручек со рударите!

Премиерот Емил Димитриев придружуван од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска присуствуваа на свеченоста по повод одбележување на почетокот со работа на рудникот за олово и цинк „Злетово“ во Пробиштип (Плато за истовар на руда). Посетата ја искористија и за...

ДИМИТРИЕВ: Ова не значи само рестартирање на кој било рудник, туку рудникот „Злетово“

На Денот на рударите рестариран еден од најстарите рудници Злетово Рудникот за олово и цинк „Злетово“ – Пробиштип денеска го рестартираше производството. По неколкумесечна подготовка бугарскиот концесионер „Минстрој“ денеска ја доби дозволата за работа и ја извади првата количина на...

ОВА СЕ ТЕРОРИСТИТЕ НА ИСИС ОД СКОПЈЕ И КУМАНОВО: Во заедничка акција со Турската полиција фатени терористи на ИСИС од Македонија!

Во собиралиштето осомничените биле сместени заедно со уште четири лица од Албанија, Сирија, Палестина и од Мароко и чекале поволни услови за трансфер во Сирија. Македонските државјани се на возраст од 18, 19, 20, 21 и 24 години Акцијата, информираше...

ЗАБРАНЕТО ПРОДАВАЊЕ БИЛЕТИ НА ЗОРАН ЗАЕВ: Непожелна личност на Арената „Филип Втори“

Дел од навивачките групи со герила акција му порачаа на лидерот на СДСМ дека веќе не е пожелен и добредојден на ниту еден македонски натпревар, како и му порачаа дека ги имаат Гоце (Делчев), Јане (Сандански) и Даме (Груев),...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img