Образование

Груби: Имаме влада и претседател и имаме парламентарно мнозинство што ќе донесе компромис меѓу Македонија и Бугарија

Првиот вицепремиер Артан Груби вечерва во емисијата Само интервјуа на Канал 5 зборуваше за многу прашања кои ја засегаат државата. „Чекорите на Бугарија и на владата беа многу храбри и граѓаните знаат дека Бугарија немаше влада 8 месеци, 3 обиди...

Царовска задоволна од имплементацијата на Концепцијата за основно образование

Министерката за образование и наука, Мила Царовска е задоволна од спроведувањето на новата Концепција за основно образование, која почна да се применува од почетокот на учебната 2021/22 година во прво и во четврто одделение, според нови наставни програми изработени...

Антиковид-мерката препорачана за јавниот сектор ќе важи и за вработените во образованието

За вработените во образованието ќе важи истата мерка што е предложена од Комисијата за заразни болести за јавниот сектор – да бидат вакцинирани најмалку со една доза, да имаат негативен ПЦР-тест, потврда за прележан ковид или потврда дека не...

Објавени резултатите од конкурсот за студентски стипендии за 2021/2022

Министерството за образование и наука ги објави  резултатите од конкурсот за доделување студентски стипендии за академската 2021/2022 година. Во објавата на листите на добитници на различни категории стипендии, МОН информира дека студентите кои стекнале право на користење студентска стипендија треба...

Цветановски: Образованието е доведено до koлапс, ваква состојба немало ниту во најтешkите времиња кога била Македонија под некакво вoeно и политичко poпство

Образованието е доведено до колапс, ваква состојба немало ниту еднаш во историјата на Македонија, дури и во најтешките времиња кога била под некакво воено и политичко ропство, не било на ваков перфиден начин образованието уништено, изјави за „Што не...

(Фото) Претседателот Пендаровски приреди прием по повод 70 годишнината на Правниот факултет „Јустинијан Први“

Претседателот Стево Пендаровски денеска приреди прием по повод одбележувањето на 70 годишнината од основањето на Правниот факултет „Јустинијан Први“. Приемот во Кабинетот на Претседателот, на кој присутвуваа ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје и членовите на...

Толку од бесплатното образование: Четвртоодделенците ќе може да учат од печатени учебници, ама родителите ќе мораат и сами да печатат и да си платат

Бирото за развој на образованието (БРО) им дозволи на децата од четврто одделение да користат печатени учебници, но родителите ќе треба сами да си ги печатат и да платат за тоа, но тоа не смеат да го прават издавачки...

Досега вакцинирани околу 75 отсто наставници, околу 2 отсто ученици следат онлајн-настава

Околу 75 отсто наставници во училиштата се вакцинирани, а настава на далечина следат околу два процента од учениците, соопшти Министерството за образование и наука. Со одлука на Владата училиштата одржуваат онлајн-настава за оние ученици за кои родителите ќе...

Шахпаска: Драчево добива нова градинка изградена според сите европски стандарди

Денеска се уверивме дека градежните работи на детската градинка при ЈОУДГ „8ми Март“ се завршени и наскоро, откако ќе ги мине пропишаните контроли и надзори ќе ги прими и првите деца, рече министерката за труд и социјална политика Јагода...

Кандидатот за градоначалник од АА и Алтернатива за општина Желино Зибери во село Ларце

Кандидатот за градоначалник од коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива за општина Желино, Махир Зибери вечерва ја продолжи предизборната кампања во село Ларце. Тој пред присутните ја претстави својата програма и истакна дека на оваа општина и е потребно само...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img