Образование

Објавени листите со примени бруцоши во студентските домови во Скопје, приговори најдоцна до осми октомври

Резултатите од Конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување во Република  Македонија за студиската 2021/2022 година, кои се однесуваат на студентите од прва година на студии, а кои...

Денеска се означува почетокот на новата академска година: Прв академски час на факултетите во Македонија

Прв академски час ќе се одржи денеска на факултетите во државава, со што ќе се означи почетокот на новата академска 2021/22 година. Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, проф. д-р Никола Јанкуловски, како што е најавено, ќе има видео...

Совет на Европа: Наставата по историјата е неопходна за зајакнување на заедничките вредности и развивање на kpитичко читање на минатото

Комисијата за култура, наука, образование и медиуми, на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која се состана денеска на хибрдиен начин во Стразбур, ја истакна важноста на наставата по историја за зајакнување на заедничките вредности и помагање на...

Царовска: Состојбата во училиштата е стабилна, сѐ уште нема потреба да се менува сценариото

Сѐ уште нема потреба од промена на моделот за настава, и учениците продолжуваат и понатаму да одат во училиште, бидејќи се безбедни, а тоа го потврди и Министерството за здравство попладнево во својот извештај, за кој утрово дискутиравме и...

Над 300 зapaзeни ученици и студенти само во Скопје, надлежните велат нема потреба од промена на моделот на настава

За 40% е намелена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во последните две недели во август, покажува последната епидемиолошка анализа на Институтот за...

Царовска: Физичкото присуство во време на пaндемија е највисок интерес на децата

Состојбата во училиштата во државата е безбедна и засега нема интерна трансмисија на вирусот во училишните објекти. Денеска и здравствените власти информираа дека нема зголемен број на позитивни случаи на деца во болниците, како што дел од медиумите сакаа...

Царовска до Нарoдниот правoбранитeл: Да нe се шпeкулира, состoјбата во училиштата е бeзбeдна

Состојбата во училиштата во државата е безбедна и засега нема интерна трансмисија на вирусот во училишните објекти. Денеска и здравствените власти информираа дека нема зголемен број на позитивни случаи на деца во болниците, како што дел од медиумите сакаа...

Бајрамовска-Мустафа до Царовска: Родителите не се должни сами да ги печатат и плаќаат учебниците

Државната советничка на Народниот правобранител, Васка Бајармовска-Мустафа, во вечерашната дебата во „360 степени“ на тема образование реагираше и на тоа дека дел од родителите на учениците сами ги печателе учебниците и а тоа плаќале по околу 1.700 денари. Никој не...

Народниот правобранител апелира да се скратат часовите за да не седат децата по цел ден со маски

Државната советничка на Народниот правобранител Васка Бајрамовска-Мустфава, во вечерашната дебата на „360 степени“изјави декка Народниот правобранител добил поголем број на поплаки од родители бидејќи децата носат заштитни маски по неколку часови во текот на денот као и дека имало...

Цароска за учебникот за IV-то одделение: Ми посочуваат дека тоа се реални ситуации од животот кај некои семејства

Министерката за боразование и наука, Мила Царовска, во вечерашното гостување во „360 степени“ зборуваше и за реакциите за учебникот по македонски јазик за четврто одделение за кој имаше забелешки дека несоодветно го третира семејството. Царовска кажа дека авторката на учебникот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img