Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши првиот ден од официјалната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и на владина делегација од...

Битиќи: Комисиите со Бугарија се важни, клучно е железничката инфраструктура да профункционира час поскоро

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, во предновогодишното интервју за МИА оценува дека комисиите за економија и за инфраструктура што ги предлага бугарскиот премиер Кирил Петков се важни за да се унапреди економската соработка. Склон сум да кажувам дека соработката...

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на Заев и Ковачевски ќе резултира и со поскапо парно

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека неспособноста на Заев и Ковачевски ќе резултира и со поскапо парно. -Ненавременото снабдување со гас на земјава ги става корисниците на градското парно пред огромен ризик од покачени сметки. Наместо власта да набави гас навреме и...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалната банда на власт сака да го продаде имотот на Славија за 100 пати пониска цена, исто како во време на криминалната приватизација

Власта на Заев и во скандалот со продажбата на Славија покажа дека работи по истата шема како од приватизацијата и матните времиња на транзицијата. Имено и тогаш и сега во случајот со АД Славија се обезвреднува имотот и се...

Силјановска Давкова: Додека постои една влада, постојат сите механизми за контрола меѓу кои и пратенички прашања, се носат закони, решенија, затоа треба да има...

Додека постои една влада постојат сите механизми за контрола меѓу кои и пратенички прашања. Каква е таа специјална влада која е заштитена од прашување, знаете ли каква опасност е тоа за демократијата? Граѓаните и пратениците имаат право на увид...

(Галерија) Одговорна младина: УМС ја спроведува акцијата „Недела на солидарноста“ ширум Македонија

Младинските политички организации неуморно и нескромно ја негуваат практиката на одговорност и хуманост спрема ранливите групи, како важна општествена и колективна карактеристика. Преку десетици донации ширум Македонија, комитетите и комисиите на УМС при ВМРО-ДПМНЕ и оваа година повторно ја спроведоа...

(Видео) Мицкоски: Верувам во мудроста на граѓаните и верувам дека ќе добиеме поддршка за предвремени парламентарни избори

Пред една година имавме украдени парламентарни избори и брутално искористена пандемија за изборен поткуп и уцени и како резултат на тоа денес имаме 2/3 граѓани кои не се задоволни од насоката по која оди државата и сметаат дека оваа...

(Видео) Стојановска: Заев е премиерот кој нижеше само капитулации

Зоран Заев е премиерот кој нема да и фали на Македонија. Премиерот кој не однесе на 111 место на листата на Транспаренси Интернешенл, премиерот заради кој од Стејт Департментот бевме окарактеризирани како држава во која американските инвеститори посочуваат на...

(Видео) Мицевски: На пратениците 5 месеци им е ускратено правото да поставуваат пратенички прашања

Во Собранието на Република Македонија, последен пат, седница за поставување на пратенички прашања имаше на 30-ти јули оваа година. Дури пет месеци, ако го броиме и декември, на пратениците им е ускратено правото да поставуваат пратенички прашања, истакна на...

(Видео) Арсовски: СДСМ во пакетот за 218.000 евра ќе продаде и имот на Рузвелтова кој чини над 300.000€

СДСМ сака АД Славија да ја продаде за 218.535 евра, со целиот свој имот и земјишта и сите објекти кои што вредат над 20 милиони евра. Објектот е позади мене, инаку стара Славија на Рузвелтова, вреди, само ова земјиште...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img