Мицкоски: Ковачевски е cлеп послyшник на Заев

Од тоа што го слушам во јавноста политиките се исти што ќе ги води Ковачевски. Јас не видов тој да каже ова ќе го работам, од ова ќе се оградувам, рече лидерот на ВМРО-ДПМЕ, Христијан Мицкоски во интервју за...

Мицкоски: Последната комуникација со Заев ми беше кога му пратив порака да не попушта и да не склучи штeтен договор со Бугарија

Па имавме една комуникација, кога се проструи во јавноста дека се преговара за спорот со нашиот источен сосед. Во таа комуникација, сега е непристојно јас детали да вадам, но генералната моја поента беше да не попушта на притисоците бидејќи...

Мицкоски: Реакциите на СДСМ за одлуката за Мијалков е евтин театар

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на „Само вистина“ на Канал 5 истакна дека реакциите на СДСМ за одлуката пуштањето од притвор на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков е ништо друго освен евтин театар кој го приредуваат...

Мицкоски на средба со Клеменс Која, Шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари средба со Шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, господин Клеменс Која. На средбата претседателот Мицкоски беше разговарано за повеќе теми меѓу кои и загрижувачката економска состојба во која се наоѓа земјава. Економските...

Мицкоски: Петков не е храбар политичар, личната кариера му е пред европските вредности -Македонија одамна требаше да почне преговори со ЕУ

Ако ја анализираме оваа последна изјава на Петков за „Политико“, доаѓам до еден заклучок дека станува збор за политичар кој не е храбар. Зошто ова го кажувам? Затоа што ако неговата политичка кариера е пред интересот да има добрососедски...

Додека Арсовска ги решава пpoблемите на скопјани и ги чисти сите дeпонии, СДСМ тоне во кал и обвинyва за пpoблемите кои сами ги создале

Со секојдневни небулозни напади кон градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, СДСМ се обидува да ја сокрие својата неспобност да ги реализираат проектите ветени пред граѓаните во текот на последниве пет години и како да заборава дека се Влада...

Општина Кисела Вода подели 400 вреќи со сол во училиштата, градинките и во месните заедници

Поради ниските температури и најновите прогнози за временските услови според кои постои можност и за првиот снег во Скопје, Општина Кисела Вода информира дека ги изврши сите подготовки за справување со евентуалните снежни наноси и замрзнати јавни површини. Од Општината...

Ако Заев пак не се предомисли: Владата од утре во оставка – Собранието без еден потпретседател

Редовната седница за пратенички прашања се очекува да почне со констатирање на оставката на Заев, доколку тој ја поднесе во текот на денешниот ден во Собранието, како и со оставката на Фадил Зендели од Беса од потпретседателската функција во...

Мицкоски: На државата ѝ се потребни нова енергија и нов елан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијaн Мицкоски во интервју за „Нова Македонија“ говори за политичката состојба во државата, економијата, евроатланскиот пат на Македонија, а се осврнува и на доктрината која беше претставена. Во продолжение интегрално интервјуто за Мицкоски. Принципиелно, очекувањата на граѓаните...

Во ЕУ не се оди како ничија земја, како дрво без корен: Пендаровски крева кочница во спорот со Бугарија

Крајно време е да се запрашаме што правиме наспроти културата на заборавот и негрижата која доминира, затоа што за Европа не се битни само судските и бирократски реформи, туку и нашиот културен влог. Во Европската Унија членуваат земји со уникатен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img