Викендов света архиерејска литургија на Плаошник

Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во недела, на 26-ти декември 2021 година, во манастирот св. Климент и Пантелејмон – Плаошник – Охрид, на празникот на „Св. Праотци; св. маченици. Евстратиј, Авксентиј, Евгениј, Мардариј и Орест“, ќе се...

Прв ден на Божик – 25 декември неработен за граѓаните од католичка вероисповед

Првиот ден на Божик 25 декември (сабота) е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија, соопштија Министерството за труд и социјална политика. МТСП на граѓаните од католичка вероисповед им го честитаат празникот Божик.​

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Свети Амвросиј, епископ Медиолански (Милански). Овој голем Свет отец на православната Црква беше од прочуен род; татко му беше царски намесник на Галија и Шпанија, но по вера незнабожец, а мајка му христијанка....

Денес е Св. Никола Чудотво­рец – ар­хи­е­пис­коп мир­ли­киј­ски: заш­тит­ник на де­цата и сиромашните

Пра­вос­лав­ни­те хрис­ти­ја­ни во Ма­ке­до­ни­ја утре го праз­ну­ва­ат Све­ти Ни­ко­ла Чу­дот­во­рец, све­те­цот заш­тит­ник на де­цата, мо­реп­лов­ците, де­вој­ките, си­ро­маш­ните, уче­ни­ците, пе­ка­рите, ап­те­ка­рите, тр­гов­ците, пат­ни­ците... Све­ти Ни­ко­ла е еден од нај­по­чи­ту­ва­ни­те светци, a го сла­ват и пра­вос­лав­ни­те и ка­то­ли­ците, но и дел од...

Зошто не го сакаат Путин?: Западот сака Русија да има претседател кој ќе си ja распродаде земјата

Многумина од оние на Западот „навистина не го сакаат Путин“ и сакаат Русија да има поинаков претседател, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков во интервју за RTVI. „Многу од нив навистина не го сакаат Путин и сакаат Русија да има...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Свети Сава Осветен. Незначајното село Муталаск во Кападокија стана славно поради ова големо светило на Црквата. Овде Сава се роди од татко Јован и мајка Софија. Родителскиот дом го напушти кога имаше осум...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Светиот пророк Софониј. Родум од гората Саварат, од племето Симеоново. Живееше и пророкуваше во 7 век пред Христа, за време на благочестивиот цар Јосија. Современик на Пророкот Еремија. Имајќи голема смерност и чист...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Светиот пророк Авакум. Син Асафатов, од племето Симеоново. Пророкуваше 600 години пред Христа, за време на царот Манасија. Му прорече опустошување на Ерусалим. Кога вавилонскиот цар Навуходоносор удри на Ерусалим, Авакум се засолни...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре е Преподобниот маченик Стефан Нови. Како некогаш Ана, мајката на Самуил, и Стефановата мајка Ана Го молеше Бога да ѝ подари еден син. Молејќи се така еднаш во црквата Влахерна пред иконата на Пресвета Богородица,...

Атина: Хорот на Бигорски манастир предизвика долг аплауз од публиката

Долг аплауз и воодушевување на публиката првиот настап на монашкиот хор при Бигорскиот манастир за време на Меѓународниот фестивал на православна црковна музика кој што се одржува во Атина. На него беше и првото претставување на хорот во грчката...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img