October 6, 2022, 9:45 pm

ДЕНЕСКА Е СВ.ПРОРОК САМУИЛ: Една работа никако не смеете да ја направите

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 август. Денеска е Св. пророк Самуил. Свети пророк Самуил e петнаесетти и последен од Судиите на Израилот. Живееше илјада и сто години пред Христа. Роден е во племето Левиево, од родителите Елкан и...

Денеска е Св. свештеномаченик Мирон  

Свети Мирон беше свештеник во некое место во Ахаја (Грција). Потекнуваше од виден и богат род. Се одликуваше со особено благиот карактер. Во 250 година, за време на прогоните на христијаните при владеењето на римскиот импе¬ратор Декиј, на денот на...

РУЧЕК СЕ ПРИПРЕМА ВО 120 КОТЛИ: Десетици илијади верници се собраа во манастирскиот комплекс Св.Богородица во Берово!

Денеска во Берово во манастирскиот комплекс Св. Богородица се одржува црковно народен собир, на кој присуствуваат неколку десетици илјади верници од сите краишта на Македонија. Верниците доаѓаат од сите краишта на Македонија, а подготвуваат и ручек за сите посетители во...

ЧЕСТИТКИ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со честитки за празникот!

По повод големиот христијански празник Голема Богородица, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски испрати честитка до верниците од Православна вероисповед и Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стеафан         Ваше Блаженство, Дозволете ми Вам лично, на членовите на Синодот, како и на сите православни...

НАРОДНИ СОБИРИ И МАСОВНИ БОГОСЛУЖБИ: Православните христијани ја слават Голема Богородица

По повод празникот кај црквата посветена на Богородица во излетничкото место Скребатно во близина на Охрид традицонално се одржува голем црковно-народен собир, на кој се очекува присуство на илјадници верници Со богослужби, народни собири, верски обичаи, како и со крводарителски...

ЧЕСТИТИКА ОД ПРЕМИЕРОТ ДИМИТРИЕВ: Нека Пресвета Богородица го чува нашиот народ и нашата држава и нејзината милост нека го покрие целиот христијански народ

По повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица денеска премиерот Емил Димитриев упати честитка до Архиепископ Охридски и Македонски, Господин Господин Стефан, до членовите на Синодот и до сите православни верници, лично и од име на Владата на Република Македонија. Денес,...

НАЈГОЛЕМОТО ЦРКОВНО ЅВОНО ЌЕ ОДЕКНЕ ОД ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ: 12 ѕвона од кои најголемото 8.3 тони ќе биде поставено во црквата „Св.Константин и Елена“

Од Македонската православна црква – Охридска архиепископија велат дека е неблагодарно да се каже со сигурност кога ќе биде готов храмот бидејќи се одвиваат специјални уметничко-занаетчиски работи што не може да се предвидат со конкретен рок, пишува порталот skopjeinfo.mk. Моментно...

СПЦ ПОЛЕКА СИ „ЛЕГНУВА НА БРАШНО“: Српскиот Владика Амфилохие го ословува г.г.Стефан како архиепискот Охридски и Македонски!

Српскиот владика Амфилохие, кој е голем противник на македонска црковна автокефалност, го ословил поглаварот на МПЦ г.г. Стефан со неговата полна титула – архиепископ охридски и македонски, во писмо испратено до Синодот на МПЦ, пишува дневниот весник „Дневник“. Вакво обраќање...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img