September 26, 2022, 7:45 pm

Од денеска започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово

Од денес 28-ми ноември започнуваат Божиќните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден 28 ноември, се нарекува уште божикни поклади. Овој ден е и денот на споменот на Апостол Филип. Светата...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Свети Јован Златоуст. Патријарх Цариградски. Роден е во Антиохија во 354 година, од татко Секунд, војвода, и мајка Антуса. Изучувајќи ја грчакта философија Јован се згнаси од грчкото незнабоштво и ја усвои христијанската...

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Свети Јован Милостив. Патријарх Александриски. Роден е на осторвот Кипар во кнежевско семејство. Воспитан од детството како вистински христијанин. На настојување од родителите се ожени и имаше деца. Но по Божја Промисла се...

ДЕНЕСКА СВ. АПОСТОЛИ ОД 70-ТЕ: Ераст, Кварт, Родион, Сосипатар и Терциј духовно војуваа, победија и зедоа венци на невенлива слава

Денеска е 10 ноември според стар стил и се слават Светите апостоли Ераст, Кварт, Родион, Сосипатар и Терциј. Сите беа од Седумдесетте апостоли. Последните тројца се прославуваат и на друг датум, и тоа: Родион на 8 април, Сосипатар на 28...

Денес е голем празник: Св. Архангел Михаил еве што треба да правите на овој голем ден

Православните христијани, денес го празнуваат Св. Архангел Михаил, еден од најголемите христијански празници и една од најчестите куќни слави. Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала Богородица, така што претставува...

Денеска се слави Архангел Михаил: Ова мора да го направите доколку сакате да ви се исполнат сите желби

Православните христијани денес го празнуваат Св. Архангел Михаил, еден од најголемите христијански празници и една од најчестите куќни слави. Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала Богородица, така што претставува...

УТРЕ Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК – Архангел Михаил ќе ви ги оствари сите ваши желби, но мора да исполните еден услов посветен токму за него

Православните христијани во недела на 21 ноември го празнуваат Св. Архангел Михаил, еден од најголемите христијански празници и една од најчестите куќни слави. Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала...

Утpe e пoкpoв нa Пpecвeтa Богородица: Пpaзник нa вeчнoтo пoкpoвитeлcтвo нa Мajкaтa Бoжja

Настанот што се празнува на 1 октомври (с.с.) се случил на овој ден 911 година за време на цар Лав Мудри (Филозоф). Тогаш за време на ноќното бдеење во црквата посветена на Богородица во Цариград, кога била преполна со народ,...

Дeнecкa ce cлaви oмилeниoт aпocтoл нa Бoг

Најмладиот од 12-те христови апостоли и еден од четворицата евангелисти, Јован е наречен апостол на љубовта. Присуствувал на најважните настани од животот на Исус Христос, а по Распетието ја зел Богородица кај себе и се грижел за неа како...

Се слави милоста Божја кон неговите родители: Зачнување на Св.Јован Крстител

Денеска е 23 септември (по стар стил) и се слави Зачнувањето на свети Јован Крстител. На овој ден се слави милоста, чудото и мудроста Божја; милоста кон побожните и праведни родители на светиот Јован, старецот Захарија и старицата Елисавета, кои...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img