October 6, 2022, 8:29 pm

Денеска се празнува Преподобен Мојсеј Мурин

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 август. Денеска е Преподобен Мојсеј Мурин. Мојсеј беше Египќанец. Првин беше роб, а кога му се даде прилика избега од господарот и стана разбојник. Надарен со голема телесна снага и имајќи луда...

Денеска се слави Светиот маченик Фануриј

Денеска е 27 август (по стар стил) и се слави Светиот маченик Фануриј. Кој бил и кога живеел овој светител не се знае. Многу се почитува на Родос и на Крит. Од нашите краишта, се почитува во Прилеп и Битола. Во...

Денеска е Св. маченици Адријан и Наталија

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 август. Денеска е Св. маченици Адријан и Наталија. Свети Адријан и Наталија потекнуваа и живееја во Никомидија. Двајцата беа од богат род. Адријан, кој беше началник во преторијата, беше незнабожец, а Наталија...

Денеска е Св. свештеномаченик Иринеј

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 23 август. Денеска е Св. свештеномаченик Иринеј. Свети Иринеј по потекло беше од Мала Азија. Му беше ученик на славниот смирнски епископ Поликарп, кој пак беше ученик на светите апостоли. Подоцна, после маченичката...

Св. Јоаким Осоговски: Од неговите мошти се случуваа чуда низ вековите

Житието на свети Јоаким Осоговски сведочи дека тој се угледал на Игнатиј Богоносец „упатувајќи се како ѕвезда многусветла од запад кон исток, дојде во областите на планините Осоговски“. Значи, пустиножителството Свети Јоаким го започнал во селото Градец, во Осоговскиот...

Денес се празнува Успение на Пресвета Богородица

Oд повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е еден од најзначајните. Затоа народот овој празник го нарекува уште и Голема Богородица. Во македонските цркви и манастири можат да се сретнат прекрасни претстави на настанот што црквата го слави денес....

Денеска е Св. маченици Аникита и Фотиј

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 12 август. Денеска е Св. маченици Аникита и Фотиј. Свети Аникита беше римски комит, воен великодостијник, во град Никомидија за време на Диоклецијан. Околу 305 година императорот беше дошол во Никомидија и тука...

Најбрзо растечка верска група во Америка е групата која не верува во “ништо посебно”

Во април 1966 година, магазинот Тајм објавил насловна страница со прашањето „Дали е Бог мртов?“ и предизвикал гнев ширум САД. Но, денешната религиска сцена повеќе не е толку исклучива. Според неодамнешното истражување на аналитичката и консултантска компанија „Галуп“, за првпат...

Денеска го празнуваме Св. апостол Матиј

Денеска е Св. апостол Матиј. Во прво време Матиј беше цариник или митник во Палестина. Римската држава во тоа време веќе имаше обичај порезите во освоените области да ги дава под закуп без потоа да се грижи за начинот на...

Денеска е Св. праведен Евдоким

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 31 јули. Денеска е Св. праведен Евдоким. Свети Евдоким се роди во Кападокија во деветтиот век, во времето на византискиот цар Теофил. Кога порасна стапи во војничка служба како офицер. Но, Евдоким...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img